Лекар по дентална медицина: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Xqbot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ln:Mónganga-mǐno
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
Стоматолог произлиза от гръцки,като стома означава уста. Преди 2007 година е лице, което притежава образователно-квалификационната степен "Научни степени и звания - Магистър по дентална медицина" и има право да извършва дентално-медицински дейности.
{{обработка|форматиране, препратки и привеждане в енциклопедичен стил}}
Лекарите по дентална медицина провеждат изследвания: усъвършенстват или разработват теории и оперативни методи; поставят диагнози; консултират и прилагат дентално лечение; осъществяват първична и специализирана дентална помощ.

В ежедневния език се използва думата зъболекар, тъй като той е специалист точно по състоянието и лечението на зъбите.
'''Лекар по дентална медицина''' ([[стоматолог]] - преди 2007 година) е лице, което притежава образователно-квалификационната степен "[[Научни степени и звания|Магистър]] по [[дентална медицина]] ([[стоматология]])" и има право да извършва дентално-медицински (медико-стоматологични) дейности.
След присъединяването на България към Европейския съюз, стоматолозите официално се назовават лекари по дентална медицина, а не стоматолози, за да се различават от медицинските специалисти в други страни с по-ниска квалификация.

Студентите по специалност „Дентална медицина” изучават биологични и клинични дисциплини, както и следва да проведат практика от поне 1380 часа и да държат държавни изпити.
лекарите по дентална медицина провеждат изследвания; усъвършенстват или разработват теории и оперативни методи; поставят диагнози, консултират и прилагат дентално лечение; осъществяват първична и специализирана дентална помощ.
Някои от лекарите по дентална медицина притежават докторска научна степен.

В ежедневния език се използва думата '''зъболекар''', тъй като той е специалист точно по състоянието и лечението на [[зъб]]ите.

След присъединяването на [[България]] към [[Европейския съюз]], стоматолозите официално се назовават '''лекари по дентална медицина''', а не '''стоматолози''', за да се различават от [[медицина|медицинските]] специалисти в други страни с по-ниска квалификация.

[[Студент]]ите по специалност „Дентална медицина” имат изучават биологични и клинични дисциплини, както и следва да проведат [[практика]] от поне 1380 часа и да положат държавни изпити.

Някои от лекарите по дентална медицина притежават [[доктор]]ска научна степен.

[[НКПД]] класифицира стоматолозите в Клас 2 (Аналитични специалисти), Подклас 22 (Природонаучни и здравни специалисти), Група 222 (Здравни специалисти), Единична група 2222 (Дентални лекари), със следните възможни позиции:
*2222-7001 Лекар по дентална медицина 2222
*2222-7002 Лекар по детска дентална медицина 2222
*2222-7003 Лекар по дентална медицина, ортодонт 2222
*2222-7004 Лекар по дентална медицина, протетик 2222
*2222-7005 Лекар по дентална медицина, поливалентен 2222
*2222-7006 Лекар по дентална медицина, пародонтолог 2222
*2222-7007 Лекар по дентална медицина, хирург 2222

Тази единична група изключва длъжности, които са класифицирани в друга единична група:
*Зъботехник 3225 5001;
*Медицинска сестра 3231 5002.

'''Източници''':
* {{cite web | url = http://mu-sofia.bg/index.php?p=152&mbs=0,0,0,3&m=3 | title = Резюме на специалност "Дентална медицина" в Медицински университет - София | work = mu-sofia.bg | accessdate = 15 юни | accessyear = 2007}}
* {{cite web | url = http://im.cablebg.net/clients/nimsf-96.htm | title = Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите "Медицина" и "Дентална медицина" за образователно- квалификационна степен "магистър" | accessdate = 15 юни | accessyear = 2007}}


[[Категория:Дентална медицина]]
[[Категория:Стоматология]]
[[Категория:Професии]]

[[de:Zahnarzt]]
[[el:Οδοντίατρος]]
[[en:Dentist]]
[[eo:Dentisto]]
[[et:Hambaarst]]
[[fi:Hammaslääkäri]]
[[fr:Chirurgien-dentiste]]
[[it:Dentista]]
[[ja:歯科医師]]
[[ko:치과의사]]
[[ln:Mónganga-mǐno]]
[[nds-nl:Koezedokter]]
[[nl:Tandarts]]
[[no:Tannlege]]
[[pl:Lekarz dentysta]]
[[pt:Dentista]]
[[sk:Zubný lekár]]
[[sv:Tandläkare]]
[[zh-min-nan:Gê-i-su]]

Версия от 18:00, 13 април 2011

Стоматолог произлиза от гръцки,като стома означава уста. Преди 2007 година е лице, което притежава образователно-квалификационната степен "Научни степени и звания - Магистър по дентална медицина" и има право да извършва дентално-медицински дейности.

Лекарите по дентална медицина провеждат изследвания: усъвършенстват или разработват теории и оперативни методи; поставят диагнози; консултират и прилагат дентално лечение; осъществяват първична и специализирана дентална помощ.

В ежедневния език се използва думата зъболекар, тъй като той е специалист точно по състоянието и лечението на зъбите. След присъединяването на България към Европейския съюз, стоматолозите официално се назовават лекари по дентална медицина, а не стоматолози, за да се различават от медицинските специалисти в други страни с по-ниска квалификация. Студентите по специалност „Дентална медицина” изучават биологични и клинични дисциплини, както и следва да проведат практика от поне 1380 часа и да държат държавни изпити. Някои от лекарите по дентална медицина притежават докторска научна степен.