Борба за инвеститура: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Risee1 (беседа | приноси)
клюнийското движение , вормският конкордат
Ред 1: Ред 1:
'''Спорът за даване на пълномощия''' е известен още с името '''борба за инвеститура'''. Спорът се води между папа [[Григорий VII]] и немския император [[Хайнрих IV]]. Борбата представлява най-същностният политически дебат през Средновековието. Проблемът засяга това, кой да назначава епископите и респективно да ги контролира папата или императора. С други думи това касае мястото на светската и духовната власти в западното християнство. Тъй като не може да има двувластие на върха на политическата власт, спорът за това кой да назначава епископите се превърнал в истинска война между папата и императора. Изходът от нея щял да реши окончателно спора, кой ще управлява католическият свят. След първоначални успехи светската власт претърпява пълен провал и капитулирала пред папството. Причина за успеха на папите е масовата подкрепа на селячеството, което имало доверие на свещенниците. Моралният авторитет на църквата над хората е засилен и заради проведените т.нар. Клюнийски реформи от нея. Проведени през 10 век те изкореняват корупцията и повишават моралната чистота на свещенниците. С повишен авторитет папството може да атакува върховенството над политическата власт през 11 век и успява след победата си в спора за пълномощията. Победата осигурява на папите определяща роля в организирането и провеждането на кръстоносните походи.
'''Спорът за даване на пълномощия''' е известен още с името '''борба за инвеститура'''. Спорът се води между папа [[Григорий VII]] и немските императори Хайнрих III и [[Хайнрих IV]]. Духовната инвеститура започва да се дава от император Хайнрих III, като получаването на земя и влизането във власт става изцяло от императора. Така императорът може да наложи вето върху избора на архиепископ като не му даде инвеститура. Борбата представлява най-същностният политически дебат през Средновековието. С други думи това касае мястото на светската и духовната власти в западното християнство. Тъй като не може да има двувластие на върха на политическата власт, спорът за това кой да назначава епископите се превърнал в истинска война между папата и императора. Папите от втората половина на XI в. оспорват правото на императора да се намесва в духовните въпроси. По време на управлението на Хайнрих IV се заражда Клюнийското движение, по името на манастира Клюни във Френска Бургундия. В очакване на 1000-дната година монасите предприемат радикални реформи за повишаване на морала и регламентация в отношенията на църквата и светската власт. Папата е признат за най-висш арбитър по отношение на духовните и светските дела. Осъждат симонията (купуване на църковни длъности), прокламират спазването на целибата (обет за безбрачие на монасите). Най-явният представител на движението Хилдебранд е избран от съвета на кардиналите за новия папа, получавайки името [[Григорий VII]]. Той поставя две цели на понтификата (периодът на управление на папата) си: 1.пълно подчиняване на светската власт от църквата и 2.укрепване и строга дисциплина на духовенството под неораничената власт на папата. Поставя се началото на "Папския диктат", според който папата е божи наместник на земята и европейските монаси са длъжни да му дават васална клетва. През 1076г. във Вормс папата сваля [[Хайнрих IV]] от престола и отменя васалните клетви за вярност, дадени му от поданиците. Година по-късно след покаяние императорът получава отново титлата си. Окончателната победа на папата над светската власт и краят на спора за инвеститурата е през 1122г. със сключването на Вормския конкордат (съглашение), подписан от император Хайнрих V и папа Крисп II. Според него се налага различна система при избора на епископи в различните части на империята. В Германия епископът е от духовенството с решаваща дума на императора, който му дава светската инвеститура, а папата или негов пратеник му дават духовната инвеститура. В Италия и Бургундия изборът на епископ става без прякото участие на императора, който му дава светската инвеститура шест месеца след духовната, като фактически така тя се формализира. Победата осигурява на папите определяща роля в организирането и провеждането на кръстоносните походи.


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==

Версия от 17:03, 2 февруари 2014

Спорът за даване на пълномощия е известен още с името борба за инвеститура. Спорът се води между папа Григорий VII и немските императори Хайнрих III и Хайнрих IV. Духовната инвеститура започва да се дава от император Хайнрих III, като получаването на земя и влизането във власт става изцяло от императора. Така императорът може да наложи вето върху избора на архиепископ като не му даде инвеститура. Борбата представлява най-същностният политически дебат през Средновековието. С други думи това касае мястото на светската и духовната власти в западното християнство. Тъй като не може да има двувластие на върха на политическата власт, спорът за това кой да назначава епископите се превърнал в истинска война между папата и императора. Папите от втората половина на XI в. оспорват правото на императора да се намесва в духовните въпроси. По време на управлението на Хайнрих IV се заражда Клюнийското движение, по името на манастира Клюни във Френска Бургундия. В очакване на 1000-дната година монасите предприемат радикални реформи за повишаване на морала и регламентация в отношенията на църквата и светската власт. Папата е признат за най-висш арбитър по отношение на духовните и светските дела. Осъждат симонията (купуване на църковни длъности), прокламират спазването на целибата (обет за безбрачие на монасите). Най-явният представител на движението Хилдебранд е избран от съвета на кардиналите за новия папа, получавайки името Григорий VII. Той поставя две цели на понтификата (периодът на управление на папата) си: 1.пълно подчиняване на светската власт от църквата и 2.укрепване и строга дисциплина на духовенството под неораничената власт на папата. Поставя се началото на "Папския диктат", според който папата е божи наместник на земята и европейските монаси са длъжни да му дават васална клетва. През 1076г. във Вормс папата сваля Хайнрих IV от престола и отменя васалните клетви за вярност, дадени му от поданиците. Година по-късно след покаяние императорът получава отново титлата си. Окончателната победа на папата над светската власт и краят на спора за инвеститурата е през 1122г. със сключването на Вормския конкордат (съглашение), подписан от император Хайнрих V и папа Крисп II. Според него се налага различна система при избора на епископи в различните части на империята. В Германия епископът е от духовенството с решаваща дума на императора, който му дава светската инвеститура, а папата или негов пратеник му дават духовната инвеститура. В Италия и Бургундия изборът на епископ става без прякото участие на императора, който му дава светската инвеститура шест месеца след духовната, като фактически така тя се формализира. Победата осигурява на папите определяща роля в организирането и провеждането на кръстоносните походи.

Външни препратки

Шаблон:Link GA