Чарлз Бабидж: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне {{без източници}}
Редакция без резюме
Ред 21: Ред 21:
}}
}}


'''Чарлз Бабидж''' ([[1791]]–[[1871]]), [[Обединено кралство|британски]] [[математика|математик]], философ и изобретател, създал [[сметачна машина]] истински предшественик на [[компютър]]а, но тази машина не се появява на бял свят, а остава като проект. Тази машина била наречена Аналитична машина ({{lang-en|Analytical engine}}). Първата програма е написана от графиня [[Ада Лъвлейс]] Кинг, дъщеря на английския поет Байрон, когато тя превежда лекцията на Чарлз Бабидж на английски (тя била изнесена на френски в Университета в Торино).
'''Чарлз Бабидж''' ([[1791]]–[[1871]]), [[Обединено кралство|британски]] [[математика|математик]], философ и изобретател, създал [[сметачна машина]] – истински предшественик на [[компютър]]а, но тази машина не се появява на бял свят, а остава като проект. Тази машина била наречена Аналитична машина ({{lang-en|Analytical engine}}). Първата програма е написана от графиня [[Ада Лъвлейс]] Кинг, дъщеря на английския поет Байрон, когато тя превежда лекцията на Чарлз Бабидж на английски (тя била изнесена на френски в Университета в Торино).


{{пост начало}}
{{пост начало}}
Ред 28: Ред 28:


{{учен-мъниче}}
{{учен-мъниче}}
{{commons|Charles Babbage}}


{{СОРТКАТ:Бабидж, Чарл}}
{{СОРТКАТ:Бабидж, Чарл}}

Версия от 10:34, 10 януари 2018

Чарлз Бабидж
Charles Babbage
британски математик

Роден
Починал
ПогребанВеликобритания

Религияхристиянство
Учил вТринити Колидж[1]
Научна дейност
Областинформатика
Работил вКеймбриджки университет
Семейство
Деца8
Подпис
Чарлз Бабидж в Общомедия

Чарлз Бабидж (17911871), британски математик, философ и изобретател, създал сметачна машина – истински предшественик на компютъра, но тази машина не се появява на бял свят, а остава като проект. Тази машина била наречена Аналитична машина (Шаблон:Lang-en). Първата програма е написана от графиня Ада Лъвлейс Кинг, дъщеря на английския поет Байрон, когато тя превежда лекцията на Чарлз Бабидж на английски (тя била изнесена на френски в Университета в Торино).

Джордж Бидъл Еъри Лукасов професор (1828 – 1839) Джошуа Кинг

Шаблон:Учен-мъниче

  1. venn.lib.cam.ac.uk // Посетен на 18 октомври 2017 г.