Теория на фирмата
Направо към навигацията
Направо към търсенето
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Теория на фирмата се състои от известен брой икономически теории, които описват природата на фирмата, компанията и корпорацията, включително нейното съществуване, поведение и нейното отношение към пазара.
Теория на фирмата се стреми да отговори на следните въпроси:
- Съществуване – защо възниква тази фирма?
- Граници – защо границите между фирмата и пазара са локализирани точно на определено място? Кои транзакции са извършвани вътрешно и коги договаряни на пазара?
- Организация – защо фирмата е структурирана по точно определен начин? Какво е взаимодействието чмежду формалните и неформалните отношения?
- Хетерогенност на фирмените действия/представяне – кое подтиква различните действия и различното представяне на фирмата?
Библиография[редактиране | редактиране на кода]
- Clarke, Roger, McGuinness, Tony. The Economics of the Firm. Cambridge, Blackwell, 1987. ISBN 0631140751.
- Crew, Michael A.. Theory of the Firm. New York, Longman, 1975. ISBN 0582440424. с. 182.
- Kantarelis, Demetri. Theories of the Firm. Geneve, Inderscience, 2007. ISBN 0907776345.
Тази статия, свързана с икономика, все още е мъниче. Помогнете на Уикипедия, като я редактирате и разширите.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Theory of the firm“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |