Черен пиар
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 16:20, 14 януари 2020 (UTC). |
Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: прочистване от неенциклопедични пасажи и излишества, посочване на авторитетни източници. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Терминът ПР се използва преди „връзки с обществеността“. Разликата между двете понятия е, че ПР не е връзки с обществеността, а управлението с помощта на определени техники. Хората възприемат връзките с общественотта с прозрачност и честност при управлението. Например с редица съобщения в пресата за дадена институция, за нейни успехи, дейности. Връзките с обществеността са положителното общуване към обществеността. Създават положителни образи.
Черният ПР се създава, за да влияе отрицателно върху редица събития. Използва се, за да развали дадена представа за някоя институция или публична личност с цел обръщане на общественото мнение от положително в отрицателно. Повечето пъти се използва черен ПР за изобличаване и очерняне на даден конкурент. Има два вида – анонимен и такъв, какъвто идва от ясен зложелател.
Ползи
[редактиране | редактиране на кода]Могат да бъдат материални, от обществено значение или психологически и емоционални.
Когато са материални ползи от страна на зложелателя, биват полезни единствено и само на него. Когато са от обществено значение биват положитени, ако чрез тях се помогне за развитие. Психологическите и емоционалните са най-лошият вариант, тъй като там няма място за печалба.