Абак (сметало)
- Вижте пояснителната страница за други значения на Абак.
Абак (сметало) (на латински: abacus – дъска) е дъска за смятане използвана за аритметични изчисления приблизително от V век преди новата ера в Древна Гърция, Рим и Китай.
Дъската на абака е разделена чрез линии на канали, като пресмятането се извършва с помощта на поставени в тях камъчета или подобни предмети (на латински calculi).
Начин на използване
[редактиране | редактиране на кода]Камъчетата върху една и съща линия отговарят на числа от един и същи разряд. Така например при десетичната система в една линия има десет камъчета. При това една цяла линия от десет камъчета се замества от едно камъче от следващата линия, която е следващият по-голям разряд. При обикновения абак могат да се извършват действията събиране и изваждане. [1]
Развитието на абака през годините
[редактиране | редактиране на кода]Вавилон и Египет
[редактиране | редактиране на кода]Предполага се, че това сметало се е появило първо във Вавилон 3000 години преди новата ера. По-късно през V век преди новата ера се използва в Египет като вместо линии и канали се използват пръчки и конци, на които са нанизани камъчета.
Древна Индия
[редактиране | редактиране на кода]От Индия, която го използва, абакът става достояние на арабите.
Западна Европа
[редактиране | редактиране на кода]Чрез западните араби абакът попада в Испания и оттам във Франция и получава разпространение в цяла Европа. В Европа се използва до 18 век. Тогава се появяват и привържениците на алгоритмичните методи за изчисления.
Далечния изток
[редактиране | редактиране на кода]В Азия се разпространява китайският и японският аналог на абака (съответно суанпан и соробан). Конструкциите им са аналогични, макар че японският вариант е по-икономичен. В двата варианта има системи от алгоритми, които позволяват да се извършват чисто механически четирите аритметични действия и даже да се изваждат квадратни и кубични корени.
Японският абак (соробан) съществува и представлява част от задължителното училищно обучение. В Япония и страните, които имат голяма японска диаспора, той се използва за спорт и развлечение.
Русия
[редактиране | редактиране на кода]Десетичният абак се появява в Русия през XV – XVI век и се използва активно в търговията до края на XX век. Една от разликите е наличието на ред, служещ за пресмятане в четвъртини.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ „Математически енциклопедичен речник“, ДИ „Наука и изкуство“ София 1983 стр.9
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „абак“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |