Направо към съдържанието

Втора битка при Цюрих

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Втора битка при Цюрих
Война на Втората коалиция
„Битката при Цюрих“, худ. Франсоа Бушо
Информация
Период25-26 септември 1799
МястоЦюрих, Швейцария
РезултатПобеда за Франция
Страни в конфликта
 Франция Австрийска империя
 Русия
Командири и лидери
Андре Масена Фридрих фон Хотце
Александър Римски-Корсаков
Сили
75 00024 000 руснаци
22 000 австрийци
Жертви и загуби
неизвестно22 000
Карта
Втора битка при Цюрих в Общомедия

Втората битка при Цюрих (25-26 септември 1799) завършва с френска победа над австро-руската армия близо до Цюрих. След нея Франция си връща града, който губи три месеца по-рано, в първа битка при Цюрих. Резултат от битката е и оттеглянето на Русия от Втората коалиция.

След като градът е превзет през юни, генерал Андре Масена укрепва позиция на хълма Цюрихберг. Австрийците предават контрола над Цюрих на руснаците, командвани от генерал Корсаков. Генерал Александър Суворов също прави опит да изпрати подкрепление, но войската му е разпръсната от малък отряд, изпратен от Масена, в прохода Готхард, и не достига Цюрих навреме. Коалиционните войски далеч надвишават бройката на французите, затова Корсаков изпраща около 50 000 души да препречат френската отстъпителна линия.

Масена разбива коалиционната армия, като взема нейните оръдия и други провизии. Тогава тя дава своите първи 8000 жертви.

По-голямата част от битката се състои на двата бряга на река Лимат, до портите на Цюрих и в самия град. Генерал Удино е командир на френската войска на десния бряг на реката, а генерал Мортие на тази на левия. По същото време генерал Сул атакува и разбива австрийците, командвани от фелдмаршал барон Хотце, убит по-рано през деня.

Масена обкръжава австрийците и прилага перфектна офанзивна тактика, с което ги накарва да отстъпят назад, като убива, ранява и пленява над 14 000 австрийци и руснаци.

Франция успява да се спаси от голяма инвазия поради оттеглянето на Русия от Втората коалиция. Хелветската република е отслабена и губи своята подкрепа в населението, което води до Посредническия акт от 1803, който донякъде възстановява условията преди Революцията.