Дървени църкви в Южна Малополша (на полски Drewniane kościoły południowej Małopolski) – група ценни от историческа гледна точка и много интересни с оглед на архитектурата си дървени църкви с характерна конструкция, осъществена чрез зъбна сглобка. Най-старите от тях са от XIV век (за най-стара се смята църквата в Хачов, която е от 1388 година). Те са запазени в добро състояние до наши дни и са второто най-старо средище на дървени храмове в Европа, след норвежките дървени църкви stavkirke.
В Подкарпацко и Малополско войводство има изключително много дървени църкви. Те са създадени в различни архитектурни стилове, като се започне от готически, през ренесансов и бароков и се стигне до съвременните стилове в архитектурата.
Дървените църкви в Малополша са ценна забележителност не само за Полша, но в европейски и световен план. Значителна част от тях са включени в туристическия маршрут път на дървената архитектура.
Дървени църкви, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО
В настоящия момент в списъка на ЮНЕСКО са включени шест от общо деветте църкви с кандидатури за вписване. Комитетът ЮНЕСКО избира най-старите от тях (готическите), по-новите църкви, макар и номинирани за вписване, не са включени в списъка на ЮНЕСКО. Това са църквите: