Направо към съдържанието

Комисариат по атомна енергия

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Комисариатът по атомна енергия (КАЕ) (на френски: Commissariat à l'énergie atomique, CEA) е висш френски държавен научен институт.

В него се провеждат научни изследвания в областта на ядрената енергетика, теоретична физика и астрофизика, информатика, както и изследвания върху индустриалните, медицинските и военните приложения на атомната енергия. Основан е на 18 октомври 1945 от френския президент Шарл дьо Гол

Централата, заедно с главните лаборатории, на Комисариата по атомна енергия се намира в парижкото предградие Сакле, други негови важни лаборатории се намират в Гренобъл и Кадараш.

В института работят около 15 000 души, главно научни работници и инженери, и разполага с бюджет от около 3,9 милиарда евро.

Първи върховен комисар е физикът Фредерик Жолио-Кюри, който ръководи екипа по създаването на първия френски ядрен реактор („Реактора ЗОЕ“), който е първият важен проект на новосъздадения научен институт. ЗОЕ е вторият завършен ядрен реактор на Земята, който черпи енергията си от радиоактивното разпадане на урана.

Край лабораторията в Кадараш се строи най-големият ядрен реактор в света, който ще черпи енергия от термоядрения синтез, ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), в който освен Франция, чрез КАЕ, участват и САЩ, Япония и Русия. Очаква се да бъде завършен през 2016 година.

Комисариатът притежава и един от десетте най-бързи суперкомпютри на Земята, TERA-10, който е способен да извършва 52 милиарда операции в секунда.

Официален сайт

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Commissariat_à_l'énergie_atomique в Уикипедия на френски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​