Прогнозиране: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
Ред 1: Ред 1:
{{към пояснение|Предсказание}}
{{към пояснение|Предсказание}}
'''Прогнозиране''' или '''предвиждане на бъдещи събития''' е процес на изказване на твърдения относно събития, които все още не са били наблюдавани. Например определянето на някаква променлива или лихва към специфична бъдеща дата. Прогнозирането включва статистически методи от [[времеви ред]]ове и други данни както и повече или по-малко формални съждения. При това, данните трябва да са актуални, за да може да се правят такива прогнози и за да могат те да бъдат акуратни.<ref>{{cite web|url=http://qbox.wharton.upenn.edu/documents/mktg/research/FAQ.pdf| title = Answers to Frequently Asked Questions| author = Scott Armstrong, Fred Collopy, Andreas Graefe and Kesten C. Green| year = 2010 (last updated)}}</ref> Понякога под предвиждане се има предвид и предсказването на бъдещи събития, което обаче не включва анализ на данни и формално мислене, а мистични способности.
'''Прогнозиране''' или '''предвиждане на бъдещи събития''' е процес на изказване на твърдения относно събития, които все още не са били наблюдавани. Например определянето на някаква променлива или лихва към специфична бъдеща дата. Прогнозирането включва статистически методи от [[времеви ред]]ове и други данни както и повече или по-малко формални съждения. При това, данните трябва да са актуални, за да може да се правят такива прогнози и за да могат те да бъдат акуратни.<ref>{{cite web| url = http://qbox.wharton.upenn.edu/documents/mktg/research/FAQ.pdf| title = Answers to Frequently Asked Questions| author = Scott Armstrong, Fred Collopy, Andreas Graefe and Kesten C. Green| year = 2010 (last updated)}} {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20120711003404/http://qbox.wharton.upenn.edu/documents/mktg/research/FAQ.pdf |date=2012-07-11 }}</ref> Понякога под предвиждане се има предвид и предсказването на бъдещи събития, което обаче не включва анализ на данни и формално мислене, а мистични способности.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 01:34, 5 март 2021

Вижте пояснителната страница за други значения на Предсказание.

Прогнозиране или предвиждане на бъдещи събития е процес на изказване на твърдения относно събития, които все още не са били наблюдавани. Например определянето на някаква променлива или лихва към специфична бъдеща дата. Прогнозирането включва статистически методи от времеви редове и други данни както и повече или по-малко формални съждения. При това, данните трябва да са актуални, за да може да се правят такива прогнози и за да могат те да бъдат акуратни.[1] Понякога под предвиждане се има предвид и предсказването на бъдещи събития, което обаче не включва анализ на данни и формално мислене, а мистични способности.

Вижте също

Източници

  1. Scott Armstrong, Fred Collopy, Andreas Graefe and Kesten C. Green. Answers to Frequently Asked Questions // 2010 (last updated). Архив на оригинала от 2012-07-11 в Wayback Machine.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Forecasting в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​