Бхактапур: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Mpb eu (беседа | приноси)
Нова страница: Бхактапур е Патан
 
Mpb eu (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Картинка:/.jpg|мини|Дворцовия площад в Патан]]
Бхактапур е малък град в [[Непал]]. Разположен е в долината на [[Катманду]]. Отстои на десетина километра от столицата. Бил столица на княжиство Бхактапур, второто по големина от трите разположени в долината и заедно с другите две - най-голямото Катманду и най-малкото - [[Патан]] фактически са формирали Непал.


Забележителните архитектурни паметници тук стилистично са единни с тези в Катманду и Патан. Най-значими са двореца и ансамъла на площада пред него включнащ няколко храма с малки будистки манастири, както и неповторимата дърворезба по ажурните прозоречни решетки на старите сгради, една от тях с образаща на птицата феникс, дори е станала неофициална емблема на града.
Бхактапур е [[Патан]]
Интересни освен това са старият грънчарски квартал, ползваните и до днес от населението открити къпални басейни изградени от местните князе в срадновековието и школите за будистка многоцветна иконопис т.н. ''танки'' или ''танги'' в които се обучават дори японци, европейци и американци.

Версия от 11:21, 25 май 2008

Файл:/.jpg
Дворцовия площад в Патан

Бхактапур е малък град в Непал. Разположен е в долината на Катманду. Отстои на десетина километра от столицата. Бил столица на княжиство Бхактапур, второто по големина от трите разположени в долината и заедно с другите две - най-голямото Катманду и най-малкото - Патан фактически са формирали Непал.

Забележителните архитектурни паметници тук стилистично са единни с тези в Катманду и Патан. Най-значими са двореца и ансамъла на площада пред него включнащ няколко храма с малки будистки манастири, както и неповторимата дърворезба по ажурните прозоречни решетки на старите сгради, една от тях с образаща на птицата феникс, дори е станала неофициална емблема на града. Интересни освен това са старият грънчарски квартал, ползваните и до днес от населението открити къпални басейни изградени от местните князе в срадновековието и школите за будистка многоцветна иконопис т.н. танки или танги в които се обучават дори японци, европейци и американци.