Мускулна треска: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахната редакция 1571115 на 78.128.68.136 (б.) копирано от http://www.fitnes-bg.com/
Ред 19: Ред 19:
[[hu:Izomláz]]
[[hu:Izomláz]]
[[io:Kurbaturo]]
[[io:Kurbaturo]]
[[it:Indolenzimento muscolare a insorgenza ritardata]]
[[ja:筋肉痛]]
[[ja:筋肉痛]]
[[pl:Zakwasy (medycyna sportowa)]]
[[pl:Zakwasy (medycyna sportowa)]]

Версия от 14:17, 21 юли 2008

Мускулна треска се нарича специфичната болка или дискомфорт, оставащ от 24 до 76 часа след интензивно натоварване на определен мускул или мускулна група. Някога се е считало че се дължи на синтеза на млечна киселина, но по-съвременни теории предполагат че се дължи на миниатюрни разкъсвания в мускулната тъкан, причинени от неравномерно или необичайно натоварване. Причината за отпадане на теорията за млечната киселина е, че след като млечната киселина се разсейва сравнително бързо в тялото, това не може да обясни болката оставаща и през следващия ден.

Въпреки че точната причина не е установена, изглежда че вида мускулно натоварване е основен фактор за развитие на мускулна треска. Упражнения, изискващи много неравномерни натоварвания (като тичане надолу по склон) биха довели до най-тежките форми на мускулна треска, тъй като подобно натоварване би причинило по-големи поражения за мускулната тъкан, от колкото стандартни равномерни натоварвания (например изкачване).

Едно изследване твърди, че мускулната треска не е предизвикана от болката в повредената мускулна тъкан, а се дължи на подсилващ процес. Мускулът реагира на тренировката като се подсилва до степен по-висока от предишната чрез изграждане на нови сегменти в мускулната тъкан. Този процес на подсилване кара клетките да нарастват и да упражняват натиск върху околните нерви и артерии, причинявайки мускулна треска.

Външни препратки