Георги Капчев (гарибалдиец): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
наново, само за единият Капчев
Ред 14: Ред 14:


==Биография==
==Биография==
Капчев е роден в големия [[българи|български]] [[Македония|македонски]] град [[Охрид]]. В 1848 година влиза като доброволец в отредите на [[Джузепе Гарибалди]] и взима участие в боевете в Ломбардия и отбраната на [[Рим]]. Прикрива отстъплението към [[Венеция]] и се опитва да спаси [[Анита Гарибалди]], жената на Гарибалди.
Капчев произхожда от българския [[Охрид|охридски]] род Капчеви. В 1848 година влиза като доброволец в отредите на [[Джузепе Гарибалди]] и взима участие в боевете в Ломбардия и отбраната на [[Рим]]. Прикрива отстъплението към [[Венеция]] и в [[Битка при Чезантико|битката при Чезантико]] извежда с коня си от бойното поле [[Анита Гарибалди]], жената на Гарибалди. През 60-те години на 19 век човек на име Георги Илиев Капче, вероятно гарибалдиецът Георги Капчев, поддържа връзки с руския консул във Варна [[Александър Рачински]].
Брат му Иван Капчев е един от войводите на Ильо войвода. Тъй като четата на Ильо войвода е ядрото на опълчението той участва и в боевете на Шипка, а по късно и в разложко-кресненското възтание.
Синът на Иван Капчев се казва също Георги Капчев.
След аудиенция при четирима европейски монарси (Австроунгарския, руския императори и сръбския и румънския крал) и редица офицялни и неофицялни срещи, за него става ясно, че нито една европейска сила, още по-малко наяите съседи няма да допуснат освобождаване на Македония чрез присъединяването ѝ към България. Ето защо той става радетел на идеята за самостоятелно освобождение на Македония. Никога и никъде обаче не е писал или твърдял че съществува македонска нация и пр.
В 1898 година издава вестник „Македония“ в [[Загреб]] на български, хърватски и немски език. Инициира свикването на конгрес за Македония в Женева. Участва в [[6 македонски конгрес|6 македонски конгрес]] в [[София]] в [[1899]] г.
Издава над 20 документални книги, като някои (Признателна България и Слава освободительнице-Санкт Петербург 1909г.) му донасят признателноста на всерусииският император и така четирите му деца учат на държавна издръжка в пансиона за благородни девици и съответно в кадетското училище. Две от децата загиват в Русия (Виктория от тиф 1916г и Иван след раняване на фронта при Мазурските езера в Полша 1917, също от тиф).
Вторият му син Михаил изчезва безследно след 09.09.1944г, а семейството му е интернирано.
Остава жива само Анна.
След преврата срещу Стамболииски Георги Капчев-син емигрира в Белград. Там за кратко е преподавател по право в университета. Умира малко преди 09.09.1944г. в Земун.
Днес само една малка улица в Скопие е кръстена на негово име.


Братът на Георги Капчев [[Иван Капчев]] е един от войводите на [[Кресненско-Разложко въстание|Кресненско-Разложкото въстание]], а племенникът му [[Георги Капчев]] е виден македонски деец.
==Източник==

==Източници==
* Централният македонски комитет на Георги Капчев (1898 - 1899), в: Елдъров, Светлозар. Върховният македоно-одрински комитет и македоно-одринската организация в България (1895 - 1903), Иврай, 2003, стр. 241 - 268
* Енциклопедия България, том 3, София, Издателство на БАН, 1982.
* Енциклопедия България, том 3, София, Издателство на БАН, 1982.


Ред 33: Ред 27:
[[Категория:Български революционери от Македония]]
[[Категория:Български революционери от Македония]]
[[Категория:Охридчани]]
[[Категория:Охридчани]]
{{българи-мъниче}}

Версия от 20:01, 30 октомври 2008

Георги Капчев
български революционер

Роден
около 1828 г.
Починал
?
?

Георги Капчев е български революционер, гарибалдиец.

Биография

Капчев произхожда от българския охридски род Капчеви. В 1848 година влиза като доброволец в отредите на Джузепе Гарибалди и взима участие в боевете в Ломбардия и отбраната на Рим. Прикрива отстъплението към Венеция и в битката при Чезантико извежда с коня си от бойното поле Анита Гарибалди, жената на Гарибалди. През 60-те години на 19 век човек на име Георги Илиев Капче, вероятно гарибалдиецът Георги Капчев, поддържа връзки с руския консул във Варна Александър Рачински.

Братът на Георги Капчев Иван Капчев е един от войводите на Кресненско-Разложкото въстание, а племенникът му Георги Капчев е виден македонски деец.

Източници

  • Централният македонски комитет на Георги Капчев (1898 - 1899), в: Елдъров, Светлозар. Върховният македоно-одрински комитет и македоно-одринската организация в България (1895 - 1903), Иврай, 2003, стр. 241 - 268
  • Енциклопедия България, том 3, София, Издателство на БАН, 1982.