Св. св. Константин и Елена (Одрин): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 30: Ред 30:


[[en:Church of Sts. Constantine and Helen (Edirne)]]
[[en:Church of Sts. Constantine and Helen (Edirne)]]
[[de:St.-Konstantin-und-Helena-Kirche (Edirne)]]
[[tr:Sveti Konstantin-Elena Kilisesi]]
[[tr:Sveti Konstantin-Elena Kilisesi]]

Версия от 12:15, 17 февруари 2011

Западната фасада на храма

Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е една от двете български православни църкви в Одрин, Турция.

Местоположение

Църквата се намира в югоизточната част на Одрин на улица „Мезарлък“ (на тур.: Mezarlık), странична на улица „Узун Калдаръм“ (на тур.: Uzun Kaldırım) в махалата „Абдурахман“ (на тур.: Abdurrahman Mahallesi), в квартала Киришхане (на тур.: Kirişhane). В непосредствена близост река Тунджа се влива в река Марица.

История

Църквата „Св. св. Константин и Елена“ е построена е през 1869 г. за по-малко от седем месеца и е ярко свидетелство за православната архитектура от онова време.

Представлява трикорабна псевдобазилика, изградена със смесена каменно-тухлена зидария на гевгирена конструкция, с два реда колони, дървени тавани и интериорни елементи от дървена пластика. 70 икони са били монтирани на иконостаса.

На западната ѝ фасада е поставена паметна плоча, която гласи:

За слава на едносъщната, животворяща и неразделна троица отца, сина и светия дух с благоволението на негово императорско величество султан Абдул Азис хан започна да се изгражда този храм… на 3 март 1869, а беше завършен на 25 септември същата година… с дарения на българското джелепско народно общество в Одрин.

Изследване на архитект Николай Тулешков показва, че църквата е построена от българи, преселили се от Тракия и Западна Македония в село Булгаркьой, Кешанско в Беломорска Тракия, днес в Турция. Главен майстор е бил Константин Казака.

През 2010 г. в двора на църквата ве открит паметник на Екзарх Антим I.

Вижте също

Източници