Мориски: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м Robot: ja:モリスコ is a good article
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Мориски''' са наричани мюсюлманите, които са насилствено накарани да приемат християнството и остават в Испания след отпадане властта на [[маври]]те на [[Иберийски полуостров|Иберийския полуостров]]. Те станали [[християни]], но не могли да спечелят доверието на новите си господари - кастилците и арагонците, тъй като последните ги подозирали (не без основание)че поддържат тайно мюсюлманската си религия. През 1609 са експулсирани от Испания. Към този момент те са 300-450 хил. или ок. 5-6% от населението на страната и представляват една от икономически най-напредналите му части. Загубата им засилва упадъка на Испания.
'''Мориски''' са наричани мюсюлманите, които са насилствено накарани да приемат християнството и остават в Испания след отпадане властта на [[маври]]те на [[Иберийски полуостров|Иберийския полуостров]]. Те станали [[християни]], но не могли да спечелят доверието на новите си господари - кастилците и арагонците, тъй като последните ги подозирали (не без основание), че поддържат тайно мюсюлманската си религия. През 1609 г. са експулсирани от Испания. Към този момент те са 300-450 хил. или ок. 5-6 % от населението на страната и представляват една от икономически най-напредналите му части. Загубата им засилва според някои трактовки упадъка на Испания.


[[Категория:История на Испания]]
[[Категория:История на Испания]]

Версия от 20:05, 16 февруари 2012

Мориски са наричани мюсюлманите, които са насилствено накарани да приемат християнството и остават в Испания след отпадане властта на маврите на Иберийския полуостров. Те станали християни, но не могли да спечелят доверието на новите си господари - кастилците и арагонците, тъй като последните ги подозирали (не без основание), че поддържат тайно мюсюлманската си религия. През 1609 г. са експулсирани от Испания. Към този момент те са 300-450 хил. или ок. 5-6 % от населението на страната и представляват една от икономически най-напредналите му части. Загубата им засилва според някои трактовки упадъка на Испания.

Шаблон:Християнство-мъниче Шаблон:Европа-мъниче Шаблон:Link GA