Галванометър: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Xqbot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: pms:Galvanòmeter
SassoBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот: Променяне от ur:Galvanometer на ur:گلون پیما
Ред 52: Ред 52:
[[tr:Galvanometre]]
[[tr:Galvanometre]]
[[uk:Гальванометр]]
[[uk:Гальванометр]]
[[ur:Galvanometer]]
[[ur:گلون پیما]]
[[vi:Gavanô kế]]
[[vi:Gavanô kế]]
[[zh:检流计]]
[[zh:检流计]]

Версия от 17:49, 8 януари 2013

Схема на галванометър на Уестън

Галванометърът е уред за откриване, сравняване или измерване на малки електрични токове. Принципът му на действие е основан на магнитния ефект на електричния ток. Когато е необходимо да се измери големината на тока галванометъра, трябва да се градуира в ампери.

Балистичен галванометър

Балистичният галванометър е уред за измерване на електричен заряд чрез определяне моментната стойност на тока. Всеки галванометър може да се използва като балистичен при условие, че периодът му на трептене е голям в сравнение с интервала от време, през което протича токът. Балистичният галванометър най-често е магнитоелектричен уред с тежка подвижна бобина и слабо затихване на свободните трептения. Началното /най-голямото/ отклонение е пропорционално на преминалия заряд.

Астатичен галванометър

Астатичният галванометър е магнитоелектричен галванометър с подвижен магнит. Астатична двойка магнити са разположени успоредно и срещуположно в центровете на две обратно навити бобини. Тази конструкция е окачена на фина торзионна нишка. Земното магнитно поле не упражнява въртящ момент върху подвижната система, тъй като резултатният магнитен момент е равен на нула. Съпротивителният момент се осигурява от торзионната нишка, като може да се намали до много малка стойност с използване на кварцова нишка. Следователно астатичният галванометър е с много висока чувствителност.