Мила Гойсалич: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
IvanOS (беседа | приноси)
Редакция без резюме
м Bot: Automated text replacement (-Външни връзки +Външни препратки)
Ред 12: Ред 12:
[[Файл:Mile_Gojsalića;_Statue_by_Ivan_Meštrović,_at_Omiš,_2011-12-16_(1).jpg|мини|200п|Общ изглед на района]]
[[Файл:Mile_Gojsalića;_Statue_by_Ivan_Meštrović,_at_Omiš,_2011-12-16_(1).jpg|мини|200п|Общ изглед на района]]


== Външни връзки ==
== Външни препратки ==
* [http://www.omis.hr/Mila_2007.htm Kulturno ljeto: DANI MILE GOJSALIĆ - Kostanje 2007] (хърватски)
* [http://www.omis.hr/Mila_2007.htm Kulturno ljeto: DANI MILE GOJSALIĆ - Kostanje 2007] (хърватски)



Версия от 14:16, 2 септември 2017

Статуята на Мила Гойсалич

Мила Гойсалич, наричана и Миле Гойсаличa, е хърватска народна героиня, загинала през 1530 г.

Според историята произхожда от село Koстaниe в Загора|Далмация на провинцията и е далечна потомка на хърватския крал Гойслав[1].

Живяла по време на руско-турските войни в Хърватия. През 1530 г. османска войска начело с Ахмед паша с 10 000 души обсажда Полица. Лагеруват на място, наречено Подграц. Мила и други местни жени са принудени да загубят девствеността си от Ахмед Паша. Тя прониква в турския лагер и взривява запасите от боеприпаси, убивайки Ахмед паша и много офицери и войници. Този акт е напълно изненадващ и обезсърчава останалите турски войници, които след това са отблъснати от жителите на  Полица.

Иван Мещрович извайва бронзова статуя на Мила и я разполага над град Омиш (над устието на р. Цетина), а [[Яков Готовац] пише опера в нейна чест.

На рожденото ѝ място всяко лято се провеждат културни прояви, наречени Дни на Мила Гойсалич. Нейната къща в селото е запазена и е напълно обновена.

Общ изглед на района

Външни препратки

Източници

  1. Prosperov Novak, Slobodan. MILA GOJSALIĆ: Zašto je prešućena poljička Jeanne d'Arc // 29 September 2007. Посетен на 21 December 2010.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Mila Gojsalić в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​