Информационна РНК: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Ред 1: Ред 1:
{{без източници}}
{{без източници}}
'''Информационната рибонуклеинова киселина''' (''информационна РНК, иРНК'') носи [[информация]] за [[биосинтез|синтез]]а на една или няколко [[полипептидна верига|полипептидни вериги]]. Всяка тройка [[нуклеотид]]и от молекулата на [[РНК]], която съответства на дадена [[аминокиселина]] в полипептидната верига, се нарича [[кодон]].Информационната РНК е с най-голяма молекулна маса. Тя е копие на участък от веригата на ДНК, в който е записана информацията за белтъкът, който ще се синтезира. Всеки кодон на иРНК веригата отговаря на дадена аминокиселина. Например кодона "гуанин-цитозин-гуанин" (Г-Ц-Г) отговаря на аминокиселината аланин. Транспортната РНК, отговаряща за тази аминокиселина има обратния на този кодон - Ц-Г-Ц. Кодонът на тРНК се нарича антикодон. Когато тРНК с антикодон А-А-А намери своя кодон (в случая това е У-У-У) по протежението на дългата иРНК верига, той се свързва с нея. Когато върху два съседни кодона се прикрепят две тРНКи носещи своите аминокиселини, аминокиселините се свързват и образуват пептид.
'''Информационната рибонуклеинова киселина''' (''информационна РНК, иРНК'') носи [[информация]] за [[биосинтез|синтез]]а на една, а понякога и на няколко [[полипептидна верига|полипептидни вериги]]. Всяка тройка [[нуклеотид]]и от молекулата на [[РНК]], която съответства на дадена [[аминокиселина]] в полипептидната верига, се нарича [[кодон]].Информационната РНК е с най-голяма молекулна маса. Тя е копие на участък от веригата на ДНК, в който е записана информацията за белтъкът, който ще се синтезира. Всеки кодон на иРНК веригата отговаря на дадена аминокиселина. Например кодона "гуанин-цитозин-гуанин" (Г-Ц-Г) отговаря на аминокиселината аланин. Транспортната РНК, отговаряща за тази аминокиселина има обратния на този кодон - Ц-Г-Ц. Кодонът на тРНК се нарича антикодон. Когато тРНК с антикодон А-А-А намери своя кодон (в случая това е У-У-У) по протежението на дългата иРНК верига, той се свързва с нея. Когато върху два съседни кодона се прикрепят две тРНКи носещи своите аминокиселини, аминокиселините се свързват и образуват пептид.


[[Категория:Клетъчна биология]]
[[Категория:Клетъчна биология]]

Версия от 20:01, 12 февруари 2018

Информационната рибонуклеинова киселина (информационна РНК, иРНК) носи информация за синтеза на една, а понякога и на няколко полипептидни вериги. Всяка тройка нуклеотиди от молекулата на РНК, която съответства на дадена аминокиселина в полипептидната верига, се нарича кодон.Информационната РНК е с най-голяма молекулна маса. Тя е копие на участък от веригата на ДНК, в който е записана информацията за белтъкът, който ще се синтезира. Всеки кодон на иРНК веригата отговаря на дадена аминокиселина. Например кодона "гуанин-цитозин-гуанин" (Г-Ц-Г) отговаря на аминокиселината аланин. Транспортната РНК, отговаряща за тази аминокиселина има обратния на този кодон - Ц-Г-Ц. Кодонът на тРНК се нарича антикодон. Когато тРНК с антикодон А-А-А намери своя кодон (в случая това е У-У-У) по протежението на дългата иРНК верига, той се свързва с нея. Когато върху два съседни кодона се прикрепят две тРНКи носещи своите аминокиселини, аминокиселините се свързват и образуват пептид.

Шаблон:Биохимия-мъниче