Плоча от дървесни частици: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м добавка
Етикети: добавен етикет nowiki в статията Визуален редактор
м без nowiki; козметични промени
Ред 3: Ред 3:
'''Плоча от дървесни частици (ПДЧ)''' представлява плоча от смлени [[дървесина|дървесни]] частици с различна големина, пресовани и слепени със специален вид [[смола]].
'''Плоча от дървесни частици (ПДЧ)''' представлява плоча от смлени [[дървесина|дървесни]] частици с различна големина, пресовани и слепени със специален вид [[смола]].


Най-често използвани са трислойните – по-груб среден слой е заключен между два по-тънки повърхностни слоя, които са от по-фини и по-плътно пресовани частици. По-малката плътност по средата е с цел да се постигне по-ниска цена, а по-високата плътност на другите спомагат за по-голяма издръжливост на материала. За повърхностните пластове с повече плътност се използват по-фини частици, за да се получи гладка повърхност, която най-често се покрива с декоративен слой. Предимствата на ПДЧ са, че предлага голяма гама от цветове и [[фурнир]]<nowiki/>и и е един от най-евтините материали за производството на [[мебели]]. ПДЧ не е подходящ материал за влажни помещения, понеже има ниска влагоустойчивост. Талашит е остарялото популярно име на ПДЧ. През 80-те в България е произвеждан и конопит с използвана растителна маса от [[коноп]] .
Най-често използвани са трислойните – по-груб среден слой е заключен между два по-тънки повърхностни слоя, които са от по-фини и по-плътно пресовани частици. По-малката плътност по средата е с цел да се постигне по-ниска цена, а по-високата плътност на другите спомагат за по-голяма издръжливост на материала. За повърхностните пластове с повече плътност се използват по-фини частици, за да се получи гладка повърхност, която най-често се покрива с декоративен слой. Предимствата на ПДЧ са, че предлага голяма гама от цветове и [[фурнир]]и и е един от най-евтините материали за производството на [[мебели]]. ПДЧ не е подходящ материал за влажни помещения, понеже има ниска влагоустойчивост. Талашит е остарялото популярно име на ПДЧ. През 80-те в България е произвеждан и конопит с използвана растителна маса от [[коноп]] .


[[Категория:Композитни материали]]
[[Категория:Композитни материали]]

Версия от 21:02, 28 октомври 2018

Плоча от дървесни частици

Плоча от дървесни частици (ПДЧ) представлява плоча от смлени дървесни частици с различна големина, пресовани и слепени със специален вид смола.

Най-често използвани са трислойните – по-груб среден слой е заключен между два по-тънки повърхностни слоя, които са от по-фини и по-плътно пресовани частици. По-малката плътност по средата е с цел да се постигне по-ниска цена, а по-високата плътност на другите спомагат за по-голяма издръжливост на материала. За повърхностните пластове с повече плътност се използват по-фини частици, за да се получи гладка повърхност, която най-често се покрива с декоративен слой. Предимствата на ПДЧ са, че предлага голяма гама от цветове и фурнири и е един от най-евтините материали за производството на мебели. ПДЧ не е подходящ материал за влажни помещения, понеже има ниска влагоустойчивост. Талашит е остарялото популярно име на ПДЧ. През 80-те в България е произвеждан и конопит с използвана растителна маса от коноп .