Цилиндър на Венелт: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Нова страница: „'''Цилиндър на Уенелт''' е вид електронна лампа, използвана като електронно-лъчева тръба...“
 
немски
Ред 1: Ред 1:
'''Цилиндър на Уенелт''' е вид [[електронна лампа]], използвана като електронно-лъчева тръба. Цилиндърът Уенелт фокусира лъча, както и контролира емисиите на електрони от спиралата,през които преминават лъчите.<ref>[https://www.scienzemfn.unisalento.it/c/document_library/get_file?folderId=3021404&name=DLFE-199604.pdf scienzemfn.unisalento.it/]</ref>Капачката на Уенелт е с формата на кухи цилиндри. Долната страна на цилиндъра има отвор (през отвора), разположен в неговия център, с диаметър, който обикновено варира от 200 до 1200 микрометра. Долната страна на цилиндъра често се прави от платина или танталово фолио.
'''Цилиндър на Венелт''' е вид [[електронна лампа]], използвана като електронно-лъчева тръба. Цилиндърът Венелт фокусира лъча, както и контролира емисиите на електрони от спиралата,през които преминават лъчите.<ref>[https://www.scienzemfn.unisalento.it/c/document_library/get_file?folderId=3021404&name=DLFE-199604.pdf scienzemfn.unisalento.it/]</ref>Капачката на Венелт е с формата на кухи цилиндри. Долната страна на цилиндъра има отвор (през отвора), разположен в неговия център, с диаметър, който обикновено варира от 200 до 1200 микрометра. Долната страна на цилиндъра често се прави от [[платина]] или [[тантал]]ово фолио. Носи името на своя изобретател, немския физик [[Артур Венелт]].


[[Файл:Elektronenkanone mit Wehneltzylinder.svg|мини]]
[[Файл:Elektronenkanone mit Wehneltzylinder.svg|мини]]

Версия от 21:07, 24 април 2019

Цилиндър на Венелт е вид електронна лампа, използвана като електронно-лъчева тръба. Цилиндърът Венелт фокусира лъча, както и контролира емисиите на електрони от спиралата,през които преминават лъчите.[1]Капачката на Венелт е с формата на кухи цилиндри. Долната страна на цилиндъра има отвор (през отвора), разположен в неговия център, с диаметър, който обикновено варира от 200 до 1200 микрометра. Долната страна на цилиндъра често се прави от платина или танталово фолио. Носи името на своя изобретател, немския физик Артур Венелт.

Източници

  • Fleming, Ambrose (1934). "On the history and development of the thermionic valve". Journal of Scientific Instruments. 11 (2): 44–49.