Направо към съдържанието

Васил Николаев Киров

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Васил Николаев Киров е български социолог работещ в областта социологията на труда и организациите, дигитализацията, индустриалните отношения и европеизацията. Той е професор и заместник-директор на Института по философия и социология при Българската академия на науките, както и гост-професор в Sciences Po, Франция. Той също е асоцииран изследовател в Европейския синдикален институт (ETUI) в Брюксел, Белгия.

Васил Киров завършва социология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1994 г., след това придобива магистърска степен по Управление на заетостта и социално развитие на предприятието в Sciences Po през 1995 г. Докторската му дисертация на тема “La privatisation des entreprises en Bulgarie” е подготвена под ръководството на Renaud Sainsaulieu и Духомир Минев и защитена в България през 2000 г. и във Франция през 2002 г.   

Професионална биография[редактиране | редактиране на кода]

Проф. Васил Киров е автор, съавтор или съставител на 15 индивидуални или колективни монографии и сборници (три самостоятелни монографии, шест колективни монографии и шест сборника), издадени на български и на английски език, включително от престижни международни издателства като Springer (Palgrave McMillan) (2 книги) и Routledge (1 книга). Сред последните му публикации е съавторството на книгата „Policy Implications of Virtual Work“, издадена от Palgrave през 2017 г., и книгата „Дигиталната трансформация и бъдещето на труда: глобални тенденции: локални последствия“, публикувана през 2022 г. През 2024 г. предстои да излезе монографията „Digital Transformation and the Future of Employment in Central and Eastern Europe“ в The Future of Work and Employment series, London, Edward Elgar Publishing. За няколко от тези монографии са публикувани рецензии във водещи научни списания в областта на социологията, икономиката и индустриалните отношения. Васил Киров е автор на 35 статии, включително в European Journal of Industrial Relations (Q1), International Journal of Manpower (Q1), Local Economy (Q1), Transfer: European Review of Labour and Research (Q1), Annals of Public and Cooperative Economics (Q1), The Economic and Labour Relations Review (Q2), Industrial Relations Journal (Q2), Societies (Q2), Social Sciences (Q2), Work, Organization, Labour and globalization (Q2) и Relations Industrielles/Industrial Relations (Q3). Част от тях (13 статии) са публикувани в списания с импакт фактор или ранг, като 12 статии са в първи или втори квартил (Q 1 и Q2). Васил Киров е автор или съавтор и на над 30 глави от колективни монографии или сборници, повечето публикувани от водещи международни академични издателства като Routledge, Palgrave, Oxford University Press и др. под.. Публикациите на Васил Киров са издадени на български, английски, френски и гръцки език.

Публикациите на проф. Васил Киров са широко цитирани в международни и национални издания в областта на социологията и социалните науки. Към май 2024 г. общият брой от забелязани цитати Google Scholar е 748 цитата.

Проф. Васил Киров е участвал в над 90 научни конференции за периода от 2007 до 2024 г. (в Европа, Северна Америка, Азия и Австралия). За периода от 2016 г. до 2024 г- проф. Васил Киров е изнесъл пленарни доклади на 14 конференции, проведени в България или чужбина. През 2022 г. проф. Киров изнася пленарен доклад на конференцията Social Boundaries of Work в гр. Люблин, Полша (с над сто участника). През 2023 г. Васил Киров изнася пленарен доклад на годишната международна конференция на Асоциацията за човешко развитие и способности и възможности за реализация (HDCA) Human Development and Capability Association на тема: „Уязвимост, човешко развитие и възстановяване чрез сътрудничество в бурни времена” („Vulnerability, human development and cooperative re-building in turbulent times”), която се проведе в София на 11-13 септември 2023 г. (над 300 участници).

Проф. Васил Киров е бил канен многократно в научните комитети за конференции, провеждани в България, Франция, Люксембург, , Полша и Сърбия.

Васил Киров участва в редакционни колегии на три международни списания, включително на Work, Organization, Labour and Globalization, което е в първи квартил (Q1) за 2022 г.

В рамките на изследователската си работа проф. Киров  е бил ръководител на българските екипи, както и на работни пакети в 5 сравнителни изследователски  проекта, финансирани по рамковите програми на ЕС (последните два: H2020 BEYOND4.0 – 2019 – 2023 и Хоризонт Европа SkilMeet – 2024 - 2026) и участник в българския екип на още един проект по Хоризонт 2020. Проф. Киров е ръководил и два големи проекта, финансирани по Интеррег 4С и по Програма Югоизточна Европа. Освен това той е ръководил екипи или е участвал като водещ изследовател в над 10 проекта, финансирани от Главна Дирекция Заетост на Европейската комисия, Международната организация на труда, Eurofound и CEDEFOP.

Васил Киров е бил канен като експертен оценител от няколко финансиращи органи, включително Изпълнителната агенция на Европейската комисия за научни изследвания (REA) – за оценка на проекти по Horizon 2020 и Horizon Europe, както и от Белгийското федерално научно бюро BELSPO, от ANR Франция, от Полският научен фонд NCN, както и San Paolo Research Foundation FARESP, Бразилия.

Васил Киров е бил канен да рецензира за повече от двадесет различни списания, сред които са British Journal of Industrial Relations, International Journal of Comparative Sociology, Europe-Asia Studies, едната част от тях позиционирани в първи квартил (Q1). Васил Киров е бил и рецензент на серии монография на издателствата Edward Elgar и Palgrave.

Васил Киров е бил член на журита на докторски защити в България, Белгия, Франция, както и на процедури за професор, доцент и главен асистент в България, включително в БАН, Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и Американския университет в Благоевград.

В периода октомври 2012 – септември 2014 г. в продължение на две години проф. Васил Киров е Старши изследовател Marie-Curie, в University of Paris-Saclay (University Evry-Val-d'Essone), Франция. Васил Киров е бил три пъти гостуващ изследовател в Люксембургския институт за социоикономически изследвания (LISER), а също така и гостуващ изследовател в Мaison des Sciences de l'Homme и в LSCI-CNRS Париж и Университета в Лиеж, Белгия.

През 2016 Васил Киров е номиниран за наградата „Питагор“ за най-добър ръководител на международни изследователски проекти в България, Министерство на образованието, България. През 2002 той е удостоен с Наградата на БАН „Марин Дринов” за млади учени до 35 години в областта на обществените науки „За съществени научно-приложни приноси в областта на приватизацията на предприятията и изследване на процесите на индустриална трансформация в България”.

Mария Велизарова (защитила през януари 2024 г.), Багрян Маламин (защитил през март 2024 г.), Мира Добрева (предстои защита през октомври 2024 г.) и Маргарита Кошева (предстои защита в края на 2025 г.).

Васил Киров е бил ръководител на двама успешно защитили докторанта, както и на още трима в прозес на подготовка, както и на постодокторанти и на доплиманти.

В рамките на кариерата си Васил Киров е изнасял лекционни курсове в университети в България (Софийски университет и Пловдивски университет) и Франция (Sciences Po Paris – класиран на първо място в Европа по политически науки, Arts et Métiers ParisTech, Campus Cluny и University of Paris-Saclay – сред 50-те най-добри университета в света, според Times Higher Education). Той е бил поканен и да изнесе отделни лекции в различни програми в множество чуждестранни университети,

Проф. Васил Киров е работил като външен експерт за Европейската комисия, Международната организация по труда, EUROFOUND, CEDEFOP, българското правителство, правителството на Конфедерация Швейцария, Агенцията за фундаментални права на ЕС, Програмата за развитие на ООН, както и на общини и социални партньори от България, Сърбия, Румъния и Северна Македония.

Той е бил член на Групата на експерти на високо ниво на Европейската комисия по въздействието на дигиталната трансформация върху пазарите на труда на ЕС (2018 - 2019 г.) и съавтор на доклад, възложен от двама европейски комисари.

През 2023 г. Васил Киров бе поканен като експерт от правителството на Република Индия във връзка с председателството на групата на двадесетте най-големи държави G20. Той участва в работната група „Жените и бъдещето на труда“ и изнесе доклада на конференция на правителствено ниво в град Патна.

През 2023 – 2024 г. проф. Киров е член на Industry 5.0 Community of Practice of the European Commission and high-level panel on role of Industry 5.0 in societal adaptation to twin transition. Проф. Киров е канен да говори и на събития, организирани от Eurofound, ОИСР, както и от европейските социални партньори и техни организации като European Centre for Workers’ Questions EZA.

В периода 2013 – 2018 г. Васил Киров е бил член на Работните групи за подготовката на 3-тото Европейско изследване на компаниите (The European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions, 3rd European Company Survey - http://www.eurofound.europa.eu/surveys/ecs/index.htm) и на Европейското изследване на условията на труд (The European Working Conditions Survey (EWCS)), към Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound), Дъблин, Ирландия.

В рамките на своята дейност Васил Киров е бил поканен за член на бордовете на няколко големи европейски изследователски проекта.

Избрани публикации[редактиране | редактиране на кода]

Woźniak-Jęchorek, B., Woźniak-Jasińska, K., Lewoniewski, W., & Kirov, V. (2024). Industry 4.0: a bibliometric analysis of social partners’ public messages in France and Germany. The Economic and Labour Relations Review, 1–24. doi:10.1017/elr.2023.52

https://www.cambridge.org/core/journals/the-economic-and-labour-relations-review/article/abs/industry-40-a-bibliometric-analysis-of-social-partners-public-messages-in-france-and-germany/81E1CCCC2F98DE52496620F4D3039DA1

Kirov, V. (2023). Decent, Inclusive, and Green? Mission Impossible?. Social Sciences, 12(8), 433. https://doi.org/10.3390/socsci12080433

Kirov, V. (2022) Digital transformation and the future of work. Global trends. Local implications. Sofia. University Publishing House "Sv. Kliment Ohridski". (https://unipress.bg/image/catalog/1pdf/000010101111.pdf)

Kornelakis, A., Kirov, V., & Thill, P. (2022). The digitalisation of service work: A comparative study of restructuring of the banking sector in the United Kingdom and Luxembourg. European Journal of Industrial Relations, 28(3), 253-272. https://doi.org/10.1177/09596801211056829

Focacci, C. & Kirov, V. (2021) Regional Entrepreneurial Ecosystems: Technological Transformation, Digitalisation and the Longer Term. The Automotive and ICT Sectors in the UK and Bulgaria. Local Economy. Vol. 36(1) 56–74. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/02690942211025776

Kahancová, M., & Kirov, V. (2021). Shaping minimum wages in Central and Eastern Europe. in Dingeldey, I., Grimshaw, D., & Schulten, T. (Eds.). Minimum Wage Regimes: Statutory Regulation, Collective Bargaining and Adequate Levels, Routledge. 87-112.

Sørensen, O. H., Kirov, V., & Holtgrewe, U. (2018) “Social partners' levers: job quality and industrial relations in the waste sector in three small European countries”, Industrial Relations Journal (IRJ), 49(3), 242-258. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/irj.12213

Kirov, V., Thill, P. (2018), “The Impact of the Crisis and Restructuring on Employment Relations in the Banking Sector in Europe: the Cases of France, Luxembourg and Romania”, European Journal of Industrial Relations (EJIR), 24 (3): 297-313 https://doi.org/10.1177/0959680117752047

Meil, P., Kirov, V. (eds.), (2017), “Policy Implications of Virtual Work”, Houndmills: Palgrave, 301 p.

Delteil, V., Kirov, V. (eds.), (2017), “Labour and Social Transformations in Central and Eastern Europe: Europeanization and Beyond", Abingdon, UK and New York, USA: Routledge.

Holtgrewe, U., Kirov, V., Ramioul, M. (eds.) (2015), “Hard Work in New Jobs. The Quality of Work and Life in European Growth Sectors”, Houndmills, Palgrave McMillan, 328 p.