Драколимни

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Драколимни
Δρακολίμνη
езеро
Панорамна снимка на Драколимни в Тимфи. На заден план са върховете Плоскос (Πλόσκος) (в средата) и Астрака (Αστράκα) (вдясно)
Панорамна снимка на Драколимни в Тимфи. На заден план са върховете Плоскос (Πλόσκος) (в средата) и Астрака (Αστράκα) (вдясно)
Greece relief location map.jpg
39.9941° с. ш. 20.7868° и. д.
Местоположение в Гърция
МестоположениеСеверна Гърция
Дълбочина4,95 m
Надм. височина2050 m
Драколимни в Общомедия

Драколимни (на гръцки: Δρακολίμνη, в превод Драконово езеро) са две едноименни планински езера в съседните планини Тимфи и Смолика, южен Епир.

Преди 10-15 хиляди години, след оттеглянето на ледниците, в Европа са възникнали хиляди езера. В днешна Гърция има около 60 такива езера, като само около тридесет от тях са с площ, по-голяма от 1 km2. Топенете на снеговете в Пинд продължава до юли.

Тимфи[редактиране | редактиране на кода]

Драколимни в Тимфи е разположено сред алпийски ливади на 2050 метра надморска височина, северозападно от върховете Плоскос (Πλόσκος (2377 m)), североизточно от връх Астрака (Αστράκα) (2436 m) и на запад-северозапад от връх Гамила (Γκαμήλα (2497 m)). Пеша може да се достигне от манастира Стомиу (Στομίου) за 3,5 часа. Отстои на 1 час пеша от хижа Астрака и на 4 часа пеша от село Микро Папинго (Μικρό Πάπιγκο). Езерото е известно с алпийските тритони, които го обитават. Площта му е около 1 ха, а дълбочината – 4,95 m.

Смолика[редактиране | редактиране на кода]

DSC 3561 δραολιμνη τυμφη 9-5-16.jpg

Драколимни в Смолика е разположено на 2150 m, западно от едноименния връх Смолика (Σμόλικα) (2637 m), първенец на втората по височина планина в Гърция. Смолика отстои на няколко километра северно от Тимфи. В това езеро също има алпийски тритони. Езерото има сърцевидна форма, като площта му е 3-4 декара, обиколката му е 375 стъпки, но е твърде дълбоко. Нарича се още Линга (Λύγκα), а на влашки Дивирлинга (Ντιβιρλίγκα).

Панорамна снимка

Имена на езерата[редактиране | редактиране на кода]

Имената на езерата са дадени от местни фолклорни легенди, според които в района открай време воюват змейове (дракони), замерящи се с дървета и скали, които създават своеобразния пейзаж на местността. Районът на езерото, както и този на съседното през пролома Малко Змейово езеро, се обитава от алпийски тритон, наричан от местните жители „змей“ или дракон. Голямото и Малкото езеро са разделени от Вьоското дефиле, част от гръцкия национален парк Викос-Аоос.

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Drakolimni“ и страницата „Δρακολιμνη“ в Уикипедия на английски и гръцки език. Оригиналните текстове, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за творби създадени преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналните страници тук и тук, за да видите списъка на техните съавтори. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.