Еднаквост
Когато при налагане съвпадат, две геометрични фигури се наричат еднакви. В геометрията две фигури са еднакви, ако те имат съответно равни страни и съответно равни ъгли.[1]
Еднаквост на триъгълници
[редактиране | редактиране на кода]Еднаквостта на триъгълници е понятие от геометрията. Два триъгълника са еднакви, ако всички елементи от единия са равни на всички елементи от втория.
Първи признак
[редактиране | редактиране на кода]
Ако две страни и ъгъл между тях от един триъгълник са съответно равни на две страни и ъгъл между тях от друг триъгълник, то двата триъгълника са еднакви.
Втори признак
[редактиране | редактиране на кода]
Ако страна и два прилежащи ъгъла на един триъгълник са съответно равни на страна и два прилежащи ъгъла от друг триъгълник, то двата триъгълника са еднакви.
Втори обобщен: Ако страна и два ъгъла от един триъгълник са съответно равни на страна и два ъгъла от друг триъгълник, то двата триъгълника са еднакви (ако страните са еднакво разположни спрямо ъглите)
Трети признак
[редактиране | редактиране на кода]
Ако трите страни на един триъгълник са съответно равни на трите страни на друг триъгълник, то двата триъгълника са еднакви.
Четвърти признак
[редактиране | редактиране на кода]
Два триъгълника са еднакви, ако две страни и ъгъл срещу по-голямата от двете страни от единия триъгълник са съответно равни на две страни и ъгъл срещу по-голямата от двете страни от другия триъгълник.
От Четвъртия признак за еднаквост следва Признакът за еднаквост на правоъгълни триъгълници: Ако хипотенуза и катет от един правоъгълен триъгълник са съответно равни на хипотенуза и катет от друг правоъгълен триъгълник, то двата триъгълника са еднакви.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Нинова, Юлия и др. Математика за седми клас. първо издание. София, „Просвета Плюс“ ЕООД, 2018. ISBN 978-619-222-177-5. с. 160. Посетен на 06.03.2023.