Занзибар
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Вижте пояснителната страница за други значения на Занзибар.
Занзибар е автономен регион в Танзания, наследник на бивша държава.
География[редактиране | редактиране на кода]
Разположен е на Занзибарския архипелаг в западната част на Индийския океан. Включва 2 големи острова – Занзибар (или Унгуджа) и Пемба, както и по-малки острови от архипелага. Общата площ на двата острова е 2654 км², а населението е 1,304 млн. души (2012 г.).
История[редактиране | редактиране на кода]
Занзибарският архипелаг е бил португалска колония, после британски протекторат до 1963 г. – като султанат Занзибар, когато султанатът получава независимост. След Занзибарската революция от януари 1964 г. е създадена Народна република Занзибар и Пемба.
През април 1964 г. Занзибар и освободилата се (1961) колония Танганика (известна също като Танганайка) се сливат в Обединена република Танганайка и Занзибар, преименувана след половин година на Обединена република Танзания. Новото название Танзания на общата държава се образува от първите срички от названията на съставилите я бивши държави.
Политика[редактиране | редактиране на кода]
След обединението президентът на бившата държава Занзибар и Пемба става президент на новия автономен регион Занзибар и вицепрезидент на новата държава Танзания. В качеството си на президент на Занзибар той е също председател на Революционното правителство на Занзибар и на консултативния Революционен съвет на Занзибар. Отделно е създаден (1980) местен парламент (Камара на представителите на Занзибар), чиито 85 членове се избират на общи преки избори.
На територията на автономен регион Занзибар са обособени 5 административно-териториални региона на Танзания: