Марксистка периодизация на историята
Направо към навигацията
Направо към търсенето
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Предлага се тази статия да се обедини със страницата Обществен строй. |
Марксическата периодизация в историята или марксическата историческа периодизация се базира на теорията на историческия материализъм с неговите способи за произвоство, извеждащи т.нар. обществено-икономически строеве или „формации“ в историческата периодизация. Марксическата историография обуславя/подчинява историческото развитие и обяснение на философско-икономическата теория на марксизма, а впоследствие и на тази на ленинизма.
Марксическата историография е концептуална основа на марксическата историография, съветската историография и в частност на българската марксическа историография.
Марксическата историография разграничава 5 периода/етапа в историческата периодизация на база обществено-икономически строеве:
- първобитно-общинен строй (наричан още и първобитен комунизъм; на нем. Urkommunismus);
- робовладелски строй;
- феодален строй;
- капиталистически строй;
- комунистически строй;
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Исторический материализм#Этапы развития общества“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |