Направо към съдържанието

Натрапчив импулс

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Натрапчив импулс
Compulsion
РежисьориРичард Флейшър
СценаристиРичард Мърфи
В ролитеОрсън Уелс
Даян Варси
Дийн Стокуел
Брадфорд Дилман
МузикаЛайънъл Нюман
ОператорУилям С. Мелър
МонтажУилям Х. Рейнолдс
Разпространител20th Century Fox
Жанркриминален
драма
Премиера1 април 1959
Времетраене103 минути
Страна САЩ
Езиканглийски
Цветностчерно- бял
Бюджет$ 1 345 000
Приходи$ 1 800 000
Външни препратки
IMDb Allmovie

„Натрапчив импулс“ (на английски: Compulsion) е американски филм от 1959 година с участието на Орсън Уелс, заснет от 20th Century Fox по мотиви от едноименния роман на Мейер Левин, основан на действителни събития.

Чикаго, Илинойс, 1924 година. Добрите приятели Арти Строс (Брадфорд Дилман) и Джъд Стейнър (Дийн Стокуел) решават да извършат идеалното престъпление, според тяхното мнение. Те отвличат и убиват прибиращия се от училище малчуган Пол Кеслър. Двамата новоизпечени престъпници вярват, че убийството ще остане загадка за закона и няма да бъдат намерени никакви улики. Почти веднага полицията ги свързва с извършеното престъпление, защото открива очилата на Джъд върху тялото на убитото дете. Известния адвокат Джонатан Уилк (Орсън Уелс) се заема със защитата на убийците и проявявайки необикновена човечност, ги отървава от смъртното наказание.

  • С изключение на заглавните субтитри и финалната сцена, във филма липсва музика, което му придава по-голям психологически ефект.

Награди и номинации

[редактиране | редактиране на кода]
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Насилие (фильм)“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​