Свети Симеон Стълпник (Егълница)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
„Свети Симеон Стълпник“
Карта Местоположение в Ковачевци
Вид на храмаправославна църква
Страна България
Населено мястоЕгълница
РелигияБългарска православна църква - Българска патриаршия
ЕпархияСофийска
Архиерейско наместничествоРадомирско
Тип на сградатаеднокорабна псевдобазилика
Изграждане1846 г.
Статутдействащ храм

„Свети Симеон Стълпник“ е българска църква в село Егълница, община Ковачевци, област Перник.

Архитектурни и художествени особености[редактиране | редактиране на кода]

Църквата е каменна, еднокорабна, едноапсидна, триконхална псевдобазилика с размери 13,5 х 7,5 м. Ориентацията ѝ е запад-изток, като на източната стена е разположена олтарната апсида. Покривът с двускатен. Върху сляпата арка на изток се забелязват остатъци от художествена украса. Храмът има прозорци на всяка конха, а също и малки, тесни прозорчета над олтара и по южната и северната страни. Вратите са две – от север и запад. Над северната врата е изографисано лошо запазено изабражение свети Симеон Стълпник. При последвали ремонти са доизградени по три подпори във вид на контрафорси на южната и северната страна, които придават на сградата специфичен вид. Пак с цел укрепване, църквата отвсякъде е опасана с метални шини. Над западната врата са взидани две плочи с надписи. На съвременен български език първият от тях гласи:

„+ 1846 година от Христа, месец април, ден 26 в Егълбница кага се заправи църквата. Първи настоятел Велин, Анто; от Дебели лаг Поп Стойко, Любен, Рано; от Поцърненци Здравко; от Калища Стоян, Георги от Дебели лаг Алексия Поп Ран...А Стойков + "

Църквата носи името на Свети Симеон Стълпник. Църквата почита паметта на светеца на 1 септември, в деня на църковното новолетие. Същия ден се почита и паметта на преподобна Марта, майка на св. Симеон.

Литература[редактиране | редактиране на кода]

  • Ананиев, Анани, Село Егълница в историята на Радомирския край, София, 2007, изд. Дими 99,

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

Бележки[редактиране | редактиране на кода]