Ебро: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Dako1 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Dako1 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 4: Ред 4:


== Наименувание ==
== Наименувание ==
Реката е била известна на древните [[гърци]] под името ''Έβρος'' а на [[римляни|римляните]] като ''Иберус'' (''Iberus'') или Хиберус (''Hiberus'') (поради причината че реката минава през целият [[Иберийски полуостров]]). Произходът на името e също свързани с [[Иберийци|Иберийците]] - древните хора които са живяли в района, предимно [[баски]].
Реката е била известна на древните [[гърци]] под името ''Έβρος'' а на [[римляни|римляните]] като ''Иберус'' (''Iberus'') или Хиберус (''Hiberus'') (поради причината че реката минава през целият [[Иберийски полуостров]]). Произходът на името e също свързани с иберийците - древните хора които са живяли в района, предимно [[баски]].


{{Гео-мъниче}}
{{Гео-мъниче}}

Версия от 20:41, 1 февруари 2010

Река Ебро при Сарагоса
Карта на реката

Ебро (на испански Ebro) е река в севроизточна Испания. Ебро е най-пълноводната испанска река. С дължина от 910 km, Ебро е най-дългата река изцяло на територията на Испания. Тя извира от планините на автономния регион Кантабрия и тече на югоизток, като се влива в Средиземно море посредством делта. Площта на делтата е 320 км2 и представлява един от най-важните влажни райони в Европа. Делтата е убежище за над 300 вида птици, включително редките розово фламинго и блестящ ибис, а в земите извън природния парк се отглеждат интензивно ориз, плодове и зеленчуци. Там са отбелязани най-високите добиви на ориз на единица площ в света. Дебитът на реката при устието е 426 м3/сек средногодишно. Площта на водосборния басейн е малко над 80 000 км2.

Наименувание

Реката е била известна на древните гърци под името Έβρος а на римляните като Иберус (Iberus) или Хиберус (Hiberus) (поради причината че реката минава през целият Иберийски полуостров). Произходът на името e също свързани с иберийците - древните хора които са живяли в района, предимно баски.

Шаблон:Гео-мъниче Шаблон:Испания-мъниче