Лиман: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
LiberDIO (беседа | приноси)
добавени препратки
м Робот Добавяне {{без източници}}
Ред 1: Ред 1:
{{без източници}}
{{към пояснение}}
{{към пояснение}}
[[Файл:Limans_black_sea_coast.jpeg|мини|Спътникова снимка на лимани по черноморското крайбрежие]]
[[Файл:Limans_black_sea_coast.jpeg|мини|Спътникова снимка на лимани по черноморското крайбрежие]]

Версия от 04:26, 14 октомври 2017

Вижте пояснителната страница за други значения на Лиман.

Спътникова снимка на лимани по черноморското крайбрежие

Лиман (от древногръцка дума „λιμένας", която има значения на „залив" и „пристанище") се нарича плитък залив (езеро или естуар), образуван при устието на река, където течението е ограничено от наносна коса.

Лиманите могат да бъдат морски (когато косата е създадена от морско течение) или речни (когато косата е създадена от течението на по-голяма река при вливане в нея).

Името се използва най-вече за подобни релефни форми по западното и северното крайбрежие на Черно море, както и по най-долното течение на Дунав. Примери за лимани са: Бургаското езеро, Атанасовското езеро, Варненското езеро в България и Днестърския лиман в Украйна.

Вижте също

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Liman (landform) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​