Направо към съдържанието

Сцена в Раундхей Гардън

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Сцена в Раундхей Гардън
Roundhay Garden Scene
РежисьориЛуи Льо Принс
В ролитеХариет Хартли
Адолф Льо Принс
Джоузеф Уитли
Сара Уитли
ОператорЛуи Льо Принс
МонтажЛуи Льо Принс
Филмово студиоУитли Партнърс
Жанркъсометражен филм
Премиера14 октомври 1888
Времетраене2,11 секунди
Страна Великобритания
Езикням филм
Цветностчерно-бял
Външни препратки
IMDb
Сцена в Раундхей Гардън в Общомедия

„Сцена в Раундхей Гардън“ (на английски: Roundhay Garden Scene) е британски късометражен ням филм на режисьора Луи Льо Принс от 1888 година, заснет на 14 октомври същата година. Той е вторият филм на Льо Принс след Мъж се разхожда на ъгъла от предходната година.

Кинолентата е заснета като експериментален филм, чиято цел е да се провери работоспособността на поредната хронофотографска камера, изобретена от Льо Принс. На заснетите кадри се вижда как роднините на режисьора се разхождат в градината на имението „Раундхей Гардън“ в Оукууд Грейндж, предградие на Лийдс, Великобритания, което е било собственост на тъста и тъщата на Льо Принс, Джоузеф и Сара Уитли. На лентата се виждат и Адолф Льо Принс – син на режисьора, и Хариет Хартли. 10 дни след заснемането на филма, на 24 октомври 1888 година, на 72-годишна възраст почива Сара Уитли.

Технически особености

[редактиране | редактиране на кода]

Филмът е заснет на ролирана фотохартия с ширина 54 милиметра, разработена през 1884 година от Джордж Истман и Уилям Уокър. За снимките е използвана хронофотографска камера с условно название „LPCCP Mk II“ с обектив, предшественик на по-малко удачната камера с 16 обектива. Льо Принс е бил изобретил 2 такива камери, различаващи се несъществено една от друга. Според сведенията на Адолф Льо Принс, за кадрите в „Раундхей Гардън“ е използван първия екземпляр, снимащ с 12 кадъра в секунда. Льо Принс никога не е монтирал кинолентата като завършен филм, а е съществувал като отделни кадри до 1930 година, когато е бил копиран на стъклена фотографска плака в Лондонския музей на науката, където дъщерята Мери на режисьора е предала оригиналния негатив, съдържащ 20 кадъра (1,66 секунди екранно време при честота 12 кадъра в секунда).

През 1989 година в „Британския национален медиямузей“ в Брадфорд движещите се изображения са възпроизведени по цифровия метод, в резултат на което се получават 52 кадъра с времетраене от 2,11 секунди.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Сцена в саду Раундхэй“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​