Съд за душата (Древен Египет)
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: оправяне на сочещите към това препратки, меп. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Съдът за душата (Съдът на Озирис) според египетските вярвания е задгробен съд, воден от върховния бог Озирис.
В Древен Египет вярвали, че освен човек е имало и жизнена сила.
В Древен Египет за разлика от Месопотамия, хората вярвали, че има щастие и хубав живот след смъртта. Те вярвали, че щом човешките „ка“ (или човешката душа) напуснат тялото, те след определен път се изправят пред Съда на Озирис. Ако покойника премине съда успешно, той бива възнаграждаван с вечното право да живее в подземното царство.
Съдът се наблюдава от Озирис и протича в присъствието на Тот, Анубис и чудовището Аммут, както и на други древноегипетски божества.
От едната страна на везните на правосъдието се поставя сърцето на покойника, а от другата стои перото на истината, което принадлежи на богинята на правосъдието Маат. Ако перото не натежи, везните се изравнят, значи човекът е живял праведно и душата му се допуска в подземното царство. Ако сърцето се окаже по-тежко от перото на истината означавало, че човекът приживе е извършил много грехове. Тогава сърцеядът Аммут (Аммит) поглъща греховното сърце и душата на покойника бива лишавана от живот в отвъдното.