Направо към съдържанието

Тайните на октопода

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Тайните на октопода
Secrets of the Octopus
ЖанрНаучнопопулярен
Създател(и)Адам Джиджър
Алекс Шнел
СценарийПатрик Мейкин
РежисураАдам Джиджър
КамераАдам Джиджър
Рори Макгинес
Максуел Хон
Джейсън Стърджис
РазказвачПол Ръд
Страна САЩ
Езиканглийски
Епизоди3
Продукция
Изпълнителни продуцентиКолет Бодри
Джеймс Камерън
Адам Джиджър
Мария Уилхелм
Продуцент(и)Сара Берд
Времетраене45 минути
Разпространение
ТВ каналНешънъл Джиографик
Излъчване21 април 2024 г.
Страница в IMDb

Тайните на октопода (на английски: Secrets of the Octopus) е научнопопулярен сериал за природата от три епизода, който разказва за различни видове октоподи, обитаващи различни местообитания. Първият епизод е излъчен на 21 април 2024 г. по телевизионния канал Нешънъл Джиографик, като и трите епизода за достъпни от следващия ден в стрийминг платформата Дисни+, за да се отбележи Денят на Земята. Джеймс Камерън е изпълнителен продуцент, като това е третата поредица от франчайза му Тайните на..., предшествана от Тайните на кита и Тайните на слона.

Октоподите са заснети в естествената им среда в продължение на 200 дни от екипа на продукцията.[1]

Тайните на октопода изследва живота, културата и поведението на различни видове октоподи по целия свят. Разказвач е актьорът Пол Ръд, като се съдържат коментари и дискусии от редица морски биолози, учени и експерти в областта, документалната поредица се стреми да доближи зрителите по-близо от всякога до едно от най-неуловимите и извънземни създания на планетата.[2]

Представени октоподи

[редактиране | редактиране на кода]
Име Изображение
Голям син октопод
Синьопръстен октопод
Голям тихоокеански октопод
Кокосов октопод
  1. Майстори на превъплъщенията
  2. Гениален ум
  3. Социални връзки

Поредицата е обявена на 2 февруари 2022 г. заедно с дванадесет други сериала на Нешънъл Джиографик като част от неговото споразумение за стрийминг с Дисни+, включително Тайните на слоновете.[3]

След предишните поредици от франчайза Тайните на..., които се фокусират съответно върху китовете и слоновете, изпълнителният продуцент Джеймс Камерън говори за своето вълнение от изследването на света на октоподите, отбелязвайки, че е изучавал морска биология в началото на 70-те години и е останал очарован от откритията, които се правят за октопода по това време. Говорейки за вдъхновението за поредицата, Камерън обяснява: „Винаги съм разчитал много на октопода като писател на научна фантастика. Винаги съм си представял, че когато тази летяща чиния кацне на моравата на Белия дом и рампата се спусне, ще излезе нещо, което прилича на октопод. Красотата на тази поредица за октоподи е, че те живеят сравнително плитко. Тук става въпрос за човешкото търпение. В случая с д-р Алекс Шнел например, който е нашият известен морски учен, става дума за създаване на връзка с отделни животни от тези различни видове и просто да ги наблюдавате, след което да приложите някаква наука, за да интерпретирате това, което виждате“.[4]

Преди премиерата си Гардиън подчертава Тайните на октопода като едно от най-добрите седем предавания за гледане тази седмица, заявявайки, че „октоподът очевидно става по-завладяващ, колкото по-близо се доближавате до него. Това е красиво заснет и на моменти наистина психеделичен поглед върху отвъдно царство“.[5] В положителна рецензия Тони Брадли от Форбс пише: „Значителна част от поредицата е посветена на улавянето на поведението, което никога не е заснемано досега, предлагайки на зрителите безпрецедентен поглед към това как октоподите си взаимодействат с околната среда и другите видове. Това включва уникалната им репродуктивна способност, стратегии, при които женските октоподи жертват живота си за следващото поколение, и способността им да „мислят“ с пипалата си, всяко от които има свой собствен ум. Разказът на Пол Ръд добавя слой топлина и човечност към сериала, приканвайки зрителите да се свържат дълбоко с разказа, неговият ентусиазъм по темата е осезаем, тъй като той изразява страхопочитание и възхищение от способностите на октоподите и учените, които ги изучават“.[6]

Пишейки за Уолстрийт Джърнъл, Джон Андерсън похвалва кинематографията, като нарича сериала „визуално зашеметяващ“ и отбеляза, че „информацията е завладяваща, но движението, цветовете и прецизността на фотографията са вълнуващи. Както и моментите, които очевидно никога преди това не са били запечатвани – действителният процес на чифтосване и използването на мида за самозащита“.[7]

В България поредицата е излъчена по Нешънъл Джиографик Уайлд, дублирана на български език.

  1. Ouelette, Jennifer. Secrets of the Octopus takes us inside the world of these "aliens on Earth" // Ars Technica. 2024-04-21. Посетен на 2024-04-22. (на английски)
  2. Tapia, Nancy. Alex Schnell And Adam Geiger Discuss Curiosity In Secrets Of The Octopus // LRM. 2024-04-21. Посетен на 2024-04-22. (на английски)
  3. Choe, Brandon. Will Smith, Darren Aronofsky, James Cameron & Jon Favreau Non-Fiction Series Lead Nat Geo's Latest Disney+ Slate // Deadline Hollywood. 2022-02-07. Посетен на 2022-03-22.
  4. Brokaw, Francine. James Cameron talks about ‘Secrets of the Octopus’ on Nat Geo // Standard-Examiner. 2024-04-20. Посетен на 2024-04-22. (на английски)
  5. Harrison, Phil. Dead Boy Detectives to Secrets of the Octopus: the seven best shows to stream this week // The Guardian. 2024-04-19. Посетен на 2024-04-22. (на английски)
  6. Bradley, Tony. Revolutionary Insights From 'Secrets Of The Octopus' // Forbes. 2024-04-21. Посетен на 2024-04-22. (на английски)
  7. Anderson, John. ‘Secrets of the Octopus’ Review: Nat Geo’s Tentacle Spectacle // The Wall Street Journal. 2024-04-18. Посетен на 2024-04-22. (на английски)