Юния Терция
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Юния Терция (или Тертула) (60-те години на 1 век пр.н.е.—22 г.) е третата дъщеря на Сервилия Цепиона от втория ѝ съпруг Децим Юний Силан, сестра по майчина линия на Марк Юний Брут и съпруга на Гай Касий Лонгин.
Като роднина на толкова много противоречиви фигури от късната римска Република, много слухове се носят около Терция. Първо някои казват за нея, че е извънбрачна дъщеря на Юлий Цезар, любовник на майка ѝ по времето, когато Юния е родена. По-късно се говори, че Сервилия я предложила на Цезар, когато интересът му към майката започнал да спада. Това станало причина Цицерон да забележи на един търг, на който Цезар продал на Сервилия стоки с намалени цени, че цените са отбити с по една трета (tertia).
Подобно на своята майка, на Терция било писано да надживее съпруга си Касий, без да бъде притеснявана от триумвирите и Август. Тя доживява до дълбока старост, умирайки при управлението на император Тиберий около 22 г. Тя натрупва голямо състояние по време на дългия си живот като вдовица и оставя богатството си на много видни римляни, най-вече самия император. Тиберий връща жеста като я почита с голямо погребение, но забранява маските на Брут и Касий да бъдат показвани по време на процесията.
Родословно дърво[редактиране на кода]
Легенда:
- (1) - първа съпруга / първи съпруг
- (2) - втора съпруга / втори съпруг
- x - убиец на Цезар
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Junia Tertia“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |