Направо към съдържанието

Анхуей

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Анхуей
安徽省 / Ānhuī Shěng
провинция на Китай
Местоположение на Анхуей на картата на КитайМестоположение на Анхуей на картата на Китай
Страна Китай
Секретар на ККПУан Дзиншан
ЦентърХъфей
Площ139 400 km²
Население64 610 000 души (2004)
463 души/km²
Националности (2000)китайци – 99%
хуейци – 0,6%
Префектури17
Окръзи105
Общини1845
ГубернаторУан Санюн
БВП (2020)3 868 060 000 000 ¥[1]
ISO 3166-2CN-34
Официален сайтwww.ah.gov.cn
Анхуей в Общомедия

Анхуей (на мандарински:安徽; пинин: Ānhuī) e провинция в Източен Китай.[2] Административен център и най-голям град в провинцията е град Хъфей. Името на провинцията идва от имената на два града – Анцин и Хуейчан.

Територията на провинция Анхуей е 139 400 км². Намира се в югоизточната част на Китай, в долното течение на река Яндзъ. Реките Яндзъ и Хуанхъ разделят провинцията на три естествени региона: равнината Хуайбей (на север от Хуанхъ), хълмистата част Дзян Хуай (между Яндзъ и Хуанхъ) и планинската верига Дзяннан (на юг от Яндзъ). На север от река Хуанхъ теренът е равнинен. Той представлява част от Севернокитайската равнина. Средната част между реките Яндзъ и Хуанхъ представлява верига от хълмове. Земите от двете страни на Яндзъ и около езерото Чаоху са ниски и равнинни. Южната част е почти изцяло хълмиста.

Административно деление

[редактиране | редактиране на кода]

Провинцията е разделена на 16 градски префектури.

Карта Българско име Китайско име Пинин
1 Хъфей 合肥市 Héféi Shì
2 Анцин 安庆市 Ānqìng Shì
3 Бънбу 蚌埠市 Bèngbù Shì
4 Боджоу 亳州市 Bózhōu Shì
5 Сюанчен 宣城市 Xuānchéng Shì
6 Чиджоу 池州市 Chízhōu Shì
7 Чуджоу 滁州市 Chúzhōu Shì
8 Фуян 阜阳市 Fǔyáng Shì
9 Хуайбей 淮北市 Huáiběi Shì
10 Хуайнан 淮南市 Huáinán Shì
11 Хуаншан 黄山市 Huángshān Shì
12 Луан 六安市 Lù'ān Shì
13 Мааньшан 马鞍山市 Mǎ'ānshān Shì
14 Суджоу 宿州市 Sùzhōu Shì
15 Тунлин 铜陵市 Tónglíng Shì
16 Уху 芜湖市 Wuhú Shì

Анхуей е разположена на преходния пояс между умерената зона и субтропичната зона. В провинцията е топло и влажно, с ясно изразени сезони, с обилни валежи. За тук са характерни резките промени във времето, пролетните суши, летните наводнения. Средната годишна температура варира от 14 до 17 градуса. В 200 до 250 дни температурите са над нулата. Годишните валежи са от 800 до 1800 милиметра.

Земята в Анхуей е плодородна. Отглеждат се ориз, пшеница, грах, боб, тютюн, фъстъци, черен чай „Чимен“, зелен чай „Туенси“. Общата обработваема земя на провинцията е 5,74 милиона хектара и е подходяща за разнообразни земеделски култури. Има изградена много добра система за напояване и за предотвратяване на наводненията. В провинцията има 3,6 милиона хектара гори, с разнообразни видове растения, 91 вида диви животни, които са под национална защита. Най-ценните от тях са алигаторите в Яндзъ. В провинцията има над 40 полезни изкопаеми – въглища, желязо, мед, манган. Тук има още сяра, варовик, калцит, глина, бентонит. Провинцията е основен производител на туш и калиграфска хартия. Производител е и на четки за рисуване. Автомобилостроенето е една от най-силно развитите индустрии в Анхуей. Произвеждат се и много уреди за домакинството – хладилници, перални, цветни телевизори, климатици и др. Мините за въглища Хуайнан и Хуайбей произвеждат най-много в Южен Китай.

Благодарение на магистралите в Анхуей може да се стигне за 2 – 5 часа до големи градове като Шанхай, Нандзин, Суджоу, Чанджоу, Уси, Суджоу, Лиенюнганг, Хангджоу, Дзиндзиан, Нанчан, Ухан, Джънджоу и др. На територията на Анхуей се намира най-гъстата ЖП мрежа в Източен Китай. Шестте летища в Анхуей позволяват връзка с Пекин, Шанхай, Гуанджоу, Шънджън и Хонг Конг. На територията на Анхуей има 5 първокласни пристанища на Яндзъ.