Екран
Облик
Екран (на френски: écran) – дума, употребявана в две основни групи значения:
- Това, което позволява да разглеждаме изображения. Терминът се използва в киното, телевизията, оптиката и компютрите
- Щит, заслон. Това, което огражда, отделя, засенчва, защитава. Терминът се използва основно в радиотехниката
Оптика
[редактиране | редактиране на кода]- Екран – повърхност, на която се проектира изображението, създавано с проектор. Екранът за проектор представлява платно от тъкан или полимер, с бял цвят, опънато върху рамка. По-общо като екран може да се използва всяка равная монотонно боядисана повърхност.
- Екран – матово стъкло, например, като част от огледално-рефлексните фотоапарати, на което се проектира изображението с помощта на фотообектив и огледало.
- Екран – устройство, на което се изобразява текстова или графична информация с произволно съдържание: (телевизор, монитор, дисплей на електронен часовник, телефон, и т.н.)
Техника
[редактиране | редактиране на кода]- Екран – устройство, предназначено за защита на човека или технически устройства от некомфортно, вредно или опасно въздействие.
Радиотехника
[редактиране | редактиране на кода]- Екран магнитен – затворен магнитопровод, защитаващ някакво устройство от магнитни полета.
- Екран електрически, Фарадеев кафез – проводящ контур, мрежа или обвивка с неголеми отвори защитаващ някакво устройство от електрически полета и електромагнитно излъчване с дължина на вълната, по-голяма от размера на отворите.
- Екран – оплетка на кабел, предназначенна за намаляване на паразитното излъчване и намаляване на вредгото влияние на електромагнитните излъчвания върху кабела. Такъв кабел се нарича екраниран.
Компютърни технологии
[редактиране | редактиране на кода]- Екран – графически изобразено определено място (локация) в компютърна игра.
Визуални изкуства
[редактиране | редактиране на кода]- На малкия екран – по телевизията
- На големия екран или по екраните – по кината
„Екран“ в наименования
[редактиране | редактиране на кода]- Екран (спътник) – съветско-руски геостационарни сателити, използвани за националната система за директно предаване на телевизия към домовете.
- Творческое объединение „Экран“ – голям производител на кино- и телевизионни филми от СССР и Русия.
- Студия за телевизионни филми „Екран“ – българска филмова студия, част от Българска национална телевизия.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Тази пояснителна страница насочва към статии със сходни заглавия. Ако сте дошли тук чрез някаква вътрешна препратка, може да я промените така, че да сочи направо към подходящата статия. |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Экран“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |