Направо към съдържанието

Йохан Кьолер

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Йохан Кьолер
Johann Köler
естонски художник
Автопортрет на Йохан Кьолер
Автопортрет на Йохан Кьолер
Роден
Починал
22 април 1899 г. (73 г.)
Санкт Петербург, Руска империя
Националностестонец
АкадемияСанкт-Петербургска художествена академия
УчителиАлексей Марков
Йохан Кьолер в Общомедия

Йохан Кьолер (на естонски: Johann Köler) е водач на Естонското национално пробуждане и художник. Считан е за първия професионален художник на създаващата се нация. Отличава се основно посредством портретите си и в по-малка стемен с пейзажите си. Някои от най-известните му картини изобразяват естонския провинциален живот във втората половина на XIX век.

Йохан Кьолер е роден като седмо дете в селско семейство в Любясаре (Lubjassaare), област Вилянди. Въпреки бедността на родителите, Кьолер успява да посещава училище във Вилянди, Ливония. След това работи в работилницата на художници-майстори в Цесис. През 1846 г. Кьолер пътува до Санкт Петербург, където талантът му е открит и от 1848 до 1855 г. следва в Императорската художествена академия.

През 1857 г. Кьолер пътува до Париж през Берлин, по-късно се връща в Германия, след това пътува до Нидерландия и Белгия. През 1858 г. пътува през Алпите до Милано, Женева, Флоренция и Рим. Там следва в частна академия и отдава време за усъвършенстване на техниката си с акварелни бои. През 1859 г. представя в Рим композицията „Христос и кръста“.

През 1861 г. Кьолер се връща в Санкт Петербург, където от 1862 до 1874 г. е учител на Мария Александровна Сакскобургготска. През 1869 – 70 г. работи като лектор в Академията. От 1886 до 1889 г. работи във Виена, Ница и Париж.

Естонско национално пробуждане

[редактиране | редактиране на кода]

Върхът в кариерата на Йохан Кьолер съвпада с началото на Естонското национално пробуждане и той използва позицията си в имперския двор да подпомага каузата на естонския народ. Той е и приятел на журналиста Карл Роберт Якобсон, един от авторите на идеята за естонското самоопределяне.

От 1891 до 1893 г. Кьолер е президент на Обществото на естонската литература (Eesti Kirjameeste Selts).

Ева след грехопадението (1883)
Ева след грехопадението (1883)  
Иисус на кръста (1857 – 1859)
Иисус на кръста (1857 – 1859)  
Верен пазач (1878)
Верен пазач (1878)  
Портрет на доктор Филип Карел, лекар на императора (1886)
Портрет на доктор Филип Карел, лекар на императора (1886)  
Портрет на Хуго Трефнер, 1886
Портрет на Хуго Трефнер, 1886  
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Johann Köler в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​