Направо към съдържанието

Киберпсихология

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Киберпсихологията е развиваща се научна област, която обхваща всички психологически феномени, асоциирани с или повлияни от възникващите технологии. Получава се от съчетаването на кибер (от думата кибернетика) и психология.

Киберпсихология е изучаването на човешкия ум и човешкото поведение в контекста на взаимодействието и комуникацията между човек и машина, но освен това включва и области като компютърна култура и виртуална реалност, които напоследък навлизат в интернет.[1] Изследванията са насочени основно върху влиянието на интернет и киберпространството върху индивидуалната и груповата психология. Някои горещи теми включват: онлайн идентичност, онлайн взаимоотношения, личностни типове в киберпространството, пристрастяване към компютрите и интернет, регресивно поведение в киберпространството, онлайн промяна на пола и други. Тъй като интернетът все повече заема мястото на традиционните медии, изследванията се разглеждат от нововъзникваща специалност – медийната психология. 

Използваните методи са статистически и теоретически изследвания на използването на интернет, но киберпсихологията включва и изучаването на подтеми като психологически усложнения, свързани с киборгите, изкуствения интелект, виртуалната реалност и други. Макар на пръв поглед да изглежда, че някои от тях са обект основно на научната фантастика, те бързо се превръщат в научен факт чрез интердисциплинарния подход, включващ биологията, инженерните науки и математиката. Полето на киберпсихологията остава отворено за нови подходи и уточняване на възгледите, особено в области като изучаването на тенденциите на емоционалните, поведенческите и умствените заболявания, асоциирани или възникнали в резултат на напредъка на технологиите.

  1. ((en)) Blascovich, Jim. Infinite reality: avatars, eternal life, new worlds, and the dawn of the virtual revolution. 1st. New York, William Morrow. ISBN 0061809500.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Cyberpsychology в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​