Направо към съдържанието

Мосад

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Мосад (Ha-Mōśād le-Mōdī`īn ū-le-Tafqīdīm Meyūhadīm (на Иврит: המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים) – „Институт за разследване и специални задачи“) е израелска разузнавателна агенция, обикновено се споменава като „Мосад“. Отговаря за разследваване, контратероризъм и извършва секретни операции, включително и паравоенни дейности.

Мосад е една от най-добре познатите и високо оценявани агенции за разследване. Известна е със своята ефективност и някои смятат, че до голяма степен допринася за стабилността и сигурността на Израел.

Мосад е сформирана през декември 1949 година като „Централен институт за координация“, по препоръка на Рувен Шилоа до министър-председателя Давид Бен-Гурион. Шилоа иска централна структура, която да координира и създаде взаимодействие между съществуващите секретни служби – военното разузнавателно управление (АМАН), Централната секретна служба (ГСС или „Шабак“, известна и под съкращението Шин Бет) и чуждестрани служби на политически управления.

През март 1951 е реорганизирана и превърната в част от кабинета на министър-председателя, подчинена директно на него. Сегашният брой на служителите наброява 1200 души.

Мосад е цивилна служба и не използва звания като военните звания. Същевременно почти всеки от персонала е служил в израелската армия, като част от задължителната военна служба в Израел. Много от тях имат офицерски звания.

Известни операции на Мосад

[редактиране | редактиране на кода]
  • Аудиозаписът на Никита Хрушчов със секретна реч. Записът е предаден по-късно на ЦРУ;
  • Намирането и похищението (отвличането) на нацисткия военен престъпник Адолф Айхман;
  • Съдействието в „операция Мойсей“, имиграцията на етиопски евреи в Израел;
  • Ликвидирането на причинителите на мюнхенското клане от олимпийските игри през 1972 година;
  • Отвличането на Мордехай Вануну в Италия;
  • Осигуряването на изключително важна информация за иракски ядрен реактор, унищожен при въздушна атака през 1981 година;

Известни провали на Мосад

[редактиране | редактиране на кода]

Един от провалите на Мосад е убийството на 20 невинни жертви в Ливан при опит за убийството на човек, участвал в така нареченото мюнхенско клане.

Директори на Мосад

[редактиране | редактиране на кода]