Направо към съдържанието

Поньо от скалата край морето

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Поньо от скалата край морето
崖の上のポニョ
РежисьориХаяо Миадзаки
ПродуцентиТошио Судзуки
СценаристиХаяо Миадзаки
МузикаДжо Хисаиши
ОператорАцуши Окуи
МонтажХаяо Миядзаки
Такеши Сеяма
РазпространителStudio Gibli
Премиера19 юли 2008 г.
(Япония)
Времетраене103 минути
Страна Япония
ЕзикЯпонски
Бюджет34 млн. щ.д.
Приходи202,4 млн. щ.д.[1]
Външни препратки
IMDb Allmovie
Поньо от скалата край морето в Общомедия

„Поньо от скалата край морето“ е японски аниме фентъзи филм на Хаяо Миадзаки от Студио Гибли.[2] Филмът за първи път излиза в Япония на 19 юли 2008 г.

Режисьорът Хаяо Миадзаки споделя, че идеята за „Поньо от скалата край морето“ е дошла от класическата приказка на Андерсен „Малката русалка“.

Брунхилде е малко момиченце-рибка, което живее заедно с баща си Фуджимото – получовек-полумагьосник.

Сосуке живее в отдалечена къща на една скала, до морето. Намира Брунхилде и се заиграва с нея, давайки ѝ името Поньо. Тя се превръща в момиченце и двамата имат чудно време заедно в игри. Това приятелство е толкова силно, че Поньо не иска повече да се връща в тялото си на рибка. Това натъжава баща ѝ, който прави опит да си я върне. В крайна сметка любовта надделява и Поньо и Сосуке остават завинаги заедно.

  • Поньо
  • Брунхилде
  • Фуджимото
  • Лиза
  • Сосуке

Музиката във филма е на японския композитор Джо Хисаиши.

  1. Box Office Mojo. Посетен на 7 март 2019 г.
  2. www.imdb.com
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Ponyo в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​