Преципитация (химия)
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
- Вижте пояснителната страница за други значения на Преципитация.
Преципитацията представлява отлагане на твърда фаза от разтвор като резултат от протичане на химическа реакция или на променени физични условия, например въздействие с реагент или понижаване на температурата. Причината е, че при понижена температура разтворимостта на веществата в дадената среда спада и се получава преситен разтвор. Обикновено преципитират минерални соли или неразтворими в дадената среда карбонати, хлориди, карбиди, нитрати и др. съединения.
В зависимост от средата наблюдаваме газова (паро-газово отлагане), течна (отделяне на утайка) или твърда (отделяне на вещества вътре в преситения твърд разтвор).
Преципитацията се използва в химическия анализ за отделяне на съединения и елементи, на което се основават качественият и количественият химичен анализ.
Примери
[редактиране | редактиране на кода]- Получаване на тънки повърхностни слоеве чрез Паро-газово отлагане
- Реакция на сребърното огледало
- Образуване на някои седиментни скали в природата, например травертин
- Отделяне на карбиди в преситен твърд разтвор на закалена стомана