Офицер (шахмат): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
формат, картинка
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Картинка:cb_bishop_move.png|framed|Офицерът се движи само по диагоналите]]
[[Картинка:cb_bishop_move.png|framed|Офицерът се движи само по диагоналите]]


'''Офицерът''' е [[шахматна фигура]]. Всеки играч има два офицера. Първоначално те се разполагат на с1, f1 (белите) и c8, f8 (черните). Офицерите се делят на белопол и чернопол, в зависимост от това, по кои полета могат да се движат.Офицерът, който стои до царя се нарича царски, а този до дамата - дамски. Офицерът се движи само по диагоналите.
'''Офицерът''' е [[шахматна фигура]]. Всеки играч има два офицера. Първоначално те се разполагат на с1, f1 (белите) и c8, f8 (черните). Офицерите се делят на белопол и чернопол, в зависимост от това, по кои полета могат да се движат.Офицерът, който стои до царя се нарича царски, а този до дамата - дамски. Офицерът се движи само по диагоналите.Офицерът се обозначава в шахматната нотация буквата "О" белополият офицер може да заеме девет полета без да се счита това на което тои стои чернополият офицер има на разположение 4 полета повече.


{{мъниче}}
{{мъниче}}

Версия от 17:26, 13 август 2005

Офицерът се движи само по диагоналите

Офицерът е шахматна фигура. Всеки играч има два офицера. Първоначално те се разполагат на с1, f1 (белите) и c8, f8 (черните). Офицерите се делят на белопол и чернопол, в зависимост от това, по кои полета могат да се движат.Офицерът, който стои до царя се нарича царски, а този до дамата - дамски. Офицерът се движи само по диагоналите.Офицерът се обозначава в шахматната нотация буквата "О" белополият офицер може да заеме девет полета без да се счита това на което тои стои чернополият офицер има на разположение 4 полета повече.