Договор от Маастрихт: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
TXiKiBoT (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ga:Conradh Maastricht
TXiKiBoT (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ms:Perjanjian Maastricht
Ред 59: Ред 59:
[[lt:Mastrichto sutartis]]
[[lt:Mastrichto sutartis]]
[[lv:Māstrihtas līgums]]
[[lv:Māstrihtas līgums]]
[[ms:Perjanjian Maastricht]]
[[mt:Trattat ta' Maastricht]]
[[mt:Trattat ta' Maastricht]]
[[nl:Verdrag van Maastricht]]
[[nl:Verdrag van Maastricht]]

Версия от 18:04, 8 ноември 2009

Договорът от Маастрихт или Маастрихтският договор (официално Договор за Европейски съюз) е подписан на 7 февруари 1992 г. в град Маастрихт между 12-те страни, членуващи в Европейската икономическа общност след отделни преговори за образуване на икономически и валутен и политически съюз. Той влиза в сила на 1 ноември 1993 г. и води до създаването на Европейския съюз (ЕС). Променен е с влезлия в сила на 1 май 1999 Амстердамски договор.

По своята същност Европейският съюз представлява обща рамка за развитието на интеграция между държавите, членуващи в него. То включва 2 основни направления:

Договорът регламентира дейността на органите на Европейския съюз (Европейски парламент, Съвет на Европейския съюз, Европейска комисия, Съд на Европейските общности, Сметна палата на Европейския съюз и други) и определя минималните компетенции на Съюза в областта на културата, здравеопазването, защитата на потребителя, трансевропейски мрежи, индустриалната политика и други. Решено е и да се създаде Европейски валутен съюз с обща парична единица, по-късно наречена евро. С него ЕИО се преименува в Европейска общност (ЕО).[1]

Съдържание

Маастрихтският договор се състои от преамбюл и седем раздела, а съдържащите се в тях членове са обозначени с букви (до подписването на Амстердамския договор, с който Маастрихтският договор и Договорът за Европейската общност се преномерират).

Първият дял съдържа общи разпоредби, които определят структурата на ЕС (чл. 1), целите и задачите му и ценностите, на които се основава.

Вторият, третият и четвъртият раздел съдържат измененията и допълненията в учредителните договори на ЕИО, ЕОВС и ЕВРАТОМ. Най-съществени са измененията при ЕИО, която е натоварена с по-широк кръг дейности и е преименувана на Европейска общност.

Дял пети регламентира общата политика в областта на външните отношения и сигурността, а дял шести – тези, които регулират сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Последният дял съдържа заключителните разпоредби, които уреждат процедурата за измененията на договорите и влизането им в сила, приемането на нови членове и действието на Маастрихтския договор, който е сключен за неопределен срок.

Външни препратки и източници

  • [1] - Консолидиран текст на Договора за Европейския съюз (PDF)
  • [2] - Консолидиран текст на Договора за Европейския съюз (iPhone / iPod Touch)