Електродвижеща сила: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: hi:विद्युतवाहक बल
Broadbot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: da:Elektromotorisk kraft
Ред 26: Ред 26:
[[ca:Força electromotriu]]
[[ca:Força electromotriu]]
[[cy:Grym electromotif]]
[[cy:Grym electromotif]]
[[da:Elektromotorisk kraft]]
[[de:Elektromotorische Kraft]]
[[de:Elektromotorische Kraft]]
[[el:Ηλεκτρεγερτική δύναμη]]
[[el:Ηλεκτρεγερτική δύναμη]]

Версия от 00:53, 10 септември 2010

Електродвижеща сила (едс) е физична величина, характеризираща работата на страничните (непотенциални) сили в източниците на постоянен или променлив ток. В затворен проводящ контур едс е равна на механичната работа на тези сили за преместването на единичен положителен електрически заряд по контура.

едс може да се изрази чрез интензитета на електрическото поле на страничните сили (). В затворен контур () едс е равна на:

, където е единичен елемент от дължината на контура.

Също както и напрежението, едс се измерва във волти.

Математическа формулировка на Ф. Е. Нойман (1845 г.):

Всяко изменение на магнитния поток през затворен контур води до възникването на индукционна едс и индукционен ток в този контур:

,

където е потокът на магнитното поле през затворена повърхност , - безкрайно малък период време. Знакът "-" пред израза показва, че индукционният ток, създаден от индукционната едс, препятства изменението на магнитния поток в контура. Потокът на магнитното поле се измерва във вебери.

Шаблон:Физика-мъниче

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Электродвижущая сила“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​