Деепричастие: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
Ред 3: Ред 3:


==Книжовни деепричастия==
==Книжовни деепричастия==
Деепричастията в книжовния език се образуват от основата на [[минало несвършено време]] (също като сегашното деятелно причастие) с помощта на наставка ''-йки''. Тъй като при глаголите от I-во и II-ро [[спрежение]], гласната на основата на минало несвършено време е променливо ''я'' и тъй като наставката за получаване на деепричастие съдържа мекост, гласната пред ''-йки'' за първите две спрежения е винаги ''е''.
Деепричастията в книжия език се образуват от основата на [[минало несвършено време]] (също като сегашното деятелно причастие) с помощта на наставка ''-йки''. Тъй като при глаголите от I-во и II-ро [[спрежение]], гласната на основата на минало несвършено вре и тъй като наставката за получаване на деепричастие съдържа мекост, гласната пред ''-й


Затова най-добре би било като изходна форма при образуването на деепричастието да се приеме формата за 3-то лице ед. ч. на минало несвършено време — като махнем окончанието ''-ше'' и прибавим наставка ''-йки'', ще получим винаги правилната форма на деепричастието, и то при глаголите от трите спрежения. Ясно е, че при това положение основната гласна (гласната пред ''-йки'') ще бъде винаги ''е'' — и под ударение, и без ударение: ''летѐше — летѐйки, но̀сеше — но̀сейки'', но само за глаголите от първите две спрежения, докато в III спр. ще има винаги ''-айки'' или ''-яйки'', и то без ударение: ''стрѐляше — стрѐляйки, глѐдаше — глѐдайки''.
Затова най-добре би било като изходна форма при образуването на деепричастието да се приеме формата за 3-то лице ед. ч. на минало несв'-ше'' и прибавим наставка ''-йки'', ще получим винаги правилната форма на деепричастието, и то при глаголите от трите спрежения. Ясно е, че при това положение основната гласна (гласната пред ''-йки'') ще бъде винаги ''е'' — и под ударение, и без ударение: ''летѐше — летѐйки, но̀сеше — но̀сейки'', но само з. ще има винаги ''-айки'' или ''-яйки'', и то без ударение: ''стрѐляше — стрѐляйки, глѐдаше — глѐдайки''.


[[Категория:Глагол]]
[[Категория:Глагол]]


[[ca:Gerundi]]
[[ca:Geru]
[[de:Gerundium]]
[[es:Gerundio]]
[[es:Gerundio]]
[[en:Gerund]]
[[en:Gerund]]

Версия от 19:31, 2 юни 2011

Деепричастието е нелична глаголна форма в българския език, която въобще не е изменяема, тъй като тя всъщност е „глаголно наречие“ (а наречието е неизменяема част на речта).

Книжовни деепричастия

Деепричастията в книжия език се образуват от основата на минало несвършено време (също като сегашното деятелно причастие) с помощта на наставка -йки. Тъй като при глаголите от I-во и II-ро спрежение, гласната на основата на минало несвършено вре и тъй като наставката за получаване на деепричастие съдържа мекост, гласната пред

Затова най-добре би било като изходна форма при образуването на деепричастието да се приеме формата за 3-то лице ед. ч. на минало несв'-ше и прибавим наставка -йки, ще получим винаги правилната форма на деепричастието, и то при глаголите от трите спрежения. Ясно е, че при това положение основната гласна (гласната пред -йки) ще бъде винаги е — и под ударение, и без ударение: летѐше — летѐйки, но̀сеше — но̀сейки, но само з. ще има винаги -айки или -яйки, и то без ударение: стрѐляше — стрѐляйки, глѐдаше — глѐдайки.

[[ca:Geru]