Магнитна индукция: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м кор.
Addbot (беседа | приноси)
м Bot: Migrating 18 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q30204 (translate me)
Ред 55: Ред 55:
[[Категория:Електромагнетизъм]]
[[Категория:Електромагнетизъм]]


[[ca:Densitat de flux magnètic]]
[[cs:Magnetická indukce]]
[[de:Magnetische Flussdichte]]
[[es:Inducción magnética]]
[[et:Magnetiline induktsioon]]
[[fi:Magneettivuon tiheys]]
[[frr:Magneetisk struummäächt]]
[[gl:Indución magnética]]
[[it:Induzione magnetica]]
[[it:Induzione magnetica]]
[[ja:磁束密度]]
[[ka:მაგნიტური ინდუქცია]]
[[kk:Магниттік индукция]]
[[ko:자기선속밀도]]
[[ko:자기선속밀도]]
[[nl:Magnetische fluxdichtheid]]
[[pl:Indukcja magnetyczna]]
[[pt:Densidade do fluxo magnético]]
[[pt:Densidade do fluxo magnético]]
[[ru:Магнитная индукция]]
[[sk:Magnetická indukcia]]
[[sl:Gostota magnetnega polja]]
[[uk:Магнітна індукція]]
[[zh:磁感应强度]]

Версия от 21:41, 9 март 2013

Магнитната индукция е векторна величина, която характеризира магнитното поле във всяка точка от пространството.

За да се изследва магнитното поле, в него се поставя пробна рамка. Това е плосък проводников контур, по който тече ток, с много малки размери в сравнение с разстоянието от тока, създаващ магнитното поле, до точката, в която се изследва това магнитно поле.

Величината, която характеризира пробната рамка, се нарича магнитен момент и се дефинира с уравнението:

където е големината на тока, протичащ по рамката, е площта на рамката, а е нормалата към площта на рамката.

Когато пробна рамка бъде поставена в магнитно поле, се наблюдава завъртане на рамката в определена посока, докато магнитният ѝ момент се насочи по посока на магнитното поле. Ако се промени посоката на тока в рамката, тя се завърта в обратна посока.

Следователно магнитното поле се характеризира със сили, които създават въртящ момент , който действа на пробната рамка. Опитно е установено, че въртящият момент е максимален, когато векторът на рамката е перпендикулярен на посоката на магнитното поле.

Експериментално е установено също, че ако в дадена точка на изследваното магнитно поле, създадено от тока , се поставят различни пробни рамки с различни магнитни моменти, действащите им максимални въртящи моменти ще бъдат различни:

...,

но отношението ще бъде едно и също за всички пробни рамки, т.е. Следователно това отношение не зависи от пробната рамка и е характеристика само на магнитното поле. Така се въвежда физичната величина магнитна индукция или индукция на магнитното поле , която характеризира магнитното поле във всяка точка на пространството.

Големината на магнитната индукция се дефинира като максималният въртящ момент, действащ на пробна рамка с единичен магнитен момент:

Посоката на магнитното поле съвпада с посоката, която сочи северния полюс на магнитната стрелка. Това е посоката и на магнитната индукция.

Векторът на магнитната индукция е свързан с въртящия момент по следния начин:

или

Мерната единица за магнитна индукция е тесла: . Индукцията на магнитното поле е една тесла, когато то действа с магнитна сила един нютон () върху проводник с дължина един метър (), по който тече ток един ампер ():

.

Магнитната индукция в дадена точка от полето зависи от формата на проводника, по който тече токът, източник на полето. Друго нейно свойство е, че намалява с увеличаване на разстоянието от източника и е правопропорционална на тока, който създава полето. При прав проводник, по който тече ток със сила , големината на магнитната индукция на разстояние e:

където е магнитната проницаемост на вакуума.

Посоката на магнитната индукция можем да открием чрез правилото на дясната ръка (ако палецът сочи посоката на тока, а магнитната сила излиза перпендикулярно от дланта, опънатите пръсти сочат посоката на магнитната индукция). Представа за посоката на магнитната индукция получаваме от магнитните индукционни линии - ориентирани по посока на полето мислени линии, чиито допирателни във всяка точка съвпадат с направлението на магнитната индукция. Ориентация по полето означава, че за един постоянен магнит тези линии излизат от северния и влизат в южния му полюс. Магнитните индукционни линии са затворени линии или идват от безкрайността и се втичат пак в безкрайността. Това е свързано с факта, че в природата не съществуват магнитни заряди, аналогични на електричните заряди. Поле със затворени силови линии се нарича вихрово поле. Следователно магнитното поле е вихрово поле.