Вискозитет: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Xqbot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: ml:ശ്യാനത
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 58 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q128709.
Ред 22: Ред 22:


[[Категория:Механика на флуидите]]
[[Категория:Механика на флуидите]]

[[af:Viskositeit]]
[[ar:لزوجة]]
[[bn:সান্দ্রতা]]
[[bs:Viskoznost]]
[[ca:Viscositat]]
[[cs:Viskozita]]
[[cy:Gwasgedd]]
[[da:Viskositet]]
[[de:Viskosität]]
[[el:Ιξώδες]]
[[en:Viscosity]]
[[eo:Viskozeco]]
[[es:Viscosidad]]
[[et:Viskoossus]]
[[eu:Biskositate zinematiko]]
[[fa:گرانروی]]
[[fi:Viskositeetti]]
[[fr:Viscosité]]
[[ga:Slaodacht]]
[[he:צמיגות]]
[[hi:श्यानता]]
[[hr:Viskoznost]]
[[ht:Viskozite]]
[[hu:Viszkozitás]]
[[id:Viskositas]]
[[is:Seigja]]
[[it:Viscosità]]
[[ja:粘度]]
[[jv:Viskositas]]
[[kk:Тұтқырлық]]
[[ko:점성]]
[[lb:Viskositéit]]
[[lt:Klampumas]]
[[lv:Viskozitāte]]
[[mk:Вискозност]]
[[ml:ശ്യാനത]]
[[ms:Kelikatan]]
[[nl:Viscositeit]]
[[nn:Viskositet]]
[[no:Viskositet]]
[[pl:Lepkość]]
[[ps:خټنه]]
[[pt:Viscosidade]]
[[ro:Viscozitate]]
[[ru:Вязкость]]
[[sh:Viskoznost fluida]]
[[simple:Viscosity]]
[[sk:Viskozita]]
[[sl:Viskoznost]]
[[sr:Вискозност флуида]]
[[sv:Viskositet]]
[[ta:பிசுக்குமை]]
[[th:ความหนืด]]
[[tr:Akmazlık]]
[[uk:В'язкість]]
[[ur:لزوجت]]
[[vi:Độ nhớt]]
[[zh:黏度]]

Версия от 03:58, 11 март 2013

Падане на тяло в течност с малък (горе) и голям (долу) вискозитет

Вискозитетът е мярка за съпротивлението на флуид срещу преместването на едни негови пластове спрямо други. Възприема се като "гъстота" или съпротивление при изливане. Вискозитетът представя вътрешното съпротивление (напрежение) на флуида да изтича и може да бъде считан като мярка за триенето на флуида. Така водата е "рядка", тъй като има малък вискозитет, докато растителното масло е "гъсто", защото има голям вискозитет.

Теоретична обосновка на Нютон

Когато срязващо усилие е приложено на твърдо тяло, тялото се деформира, докато деформацията породи противодействаща сила, която балансира приложената сила до достигане на равновесие. Когато напречно усилие е приложено върху флуид (тъй както вятърът духа върху повърхността на океана) флуидът започва да тече и продължава да тече, докато е приложено усилието. Когато усилието е премахнато, по принцип потокът се разпада поради вътрешно разсейване на енергията. Колкото е по-гъст флуидът, толкова по-голямо е съпротивлението му на срязващи напрежения и по-бързо е затихването на потока му.

Принципно във всеки поток слоевете се движат с различни скорости и "гъстотата" на флуида възниква от напрежението на срязване между слоевете, което изключително се съпротивлява на всяка приложена сила.

Исак Нютон постулира, че за прав, паралелен и равномерен поток, срязващото напрежение между слоевете е пропорционално на градиента на скоростта, ∂u/∂y, по посока перпендикулярна на слоевете, с други думи относителното движение на слоевете.

.

Тук константата μ е известна като коефициент на вискозност, вискозитет, или динамичен вискозитет. Много флуиди като водата и повечето газове удовлетворяват критерия на Нютон и са известни като Нютонови (идеални) флуиди. Не-Нютоновите флуиди проявяват по-сложна от линейната зависимост между срязващите напрежения и градиента на скоростта. В доста изчислителни случаи се използва отношението на вискозната сила към инерционната сила; последната е характеризирана от плътността на флуида ρ. Това отношение се характеризира от кинематичния вискозитет, определен като:

.

Джеймс Кларк Максуел нарича вискозитета бягаща еластичност поради аналогията на съпротивлението при еластичната деформация на твърдите тела при напрежения на срязване. Вискозитетът е основният механизъм за разсейване енергията на движението на флуида, предимно като топлина. В системата SI единицата за динамичен вискозитет е паскал-секунда (Pa·s), която е идентична на 1 N·s/m2 или 1 kg/(m·s). В системата SI единицата за кинематичен вискозитет е (m2/s).