Защитник (футбол): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот: Променяне от zh-yue:後衛 на zh-yue:後衞
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 50 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q336286.
Ред 24: Ред 24:
[[Категория:Футболен правилник]]
[[Категория:Футболен правилник]]


[[an:Esfensa (fútbol)]]
[[ar:مدافع (كرة قدم)]]
[[be:Абаронца, футбол]]
[[be-x-old:Абаронца (футбол)]]
[[bn:রক্ষণভাগের খেলোয়াড়]]
[[ca:Defensa (futbol)]]
[[ckb:بەرگریکار (تۆپی پێ)]]
[[cs:Obránce (fotbal)]]
[[da:Forsvarsspiller (fodbold)]]
[[de:Abwehrspieler]]
[[el:Αμυντικός (ποδόσφαιρο)]]
[[en:Defender (association football)]]
[[es:Defensa (fútbol)]]
[[et:Kaitsja (jalgpall)]]
[[eu:Atzelari (futbola)]]
[[fa:مدافع]]
[[fr:Défenseur (football)]]
[[ga:Cosantóir]]
[[hr:Branič (nogomet)]]
[[hu:Hátvéd]]
[[hy:Պաշտպան]]
[[id:Bek (sepak bola)]]
[[it:Difensore]]
[[ja:ディフェンダー (サッカー)]]
[[jv:Bèk]]
[[ka:მცველი (ფეხბურთი)]]
[[kk:Қорғаушы]]
[[ko:수비수]]
[[lt:Gynėjas]]
[[lv:Aizsargs (futbols)]]
[[mk:Одбранбен играч (фудбал)]]
[[mr:बचावपटू (फुटबॉल)]]
[[ms:Pemain pertahanan (bola sepak)]]
[[mt:Difensur]]
[[nl:Verdediger (voetbal)]]
[[pl:Obrońca (piłka nożna)]]
[[pt:Zagueiro]]
[[ro:Fundaș (fotbal)]]
[[ru:Защитник (футбол)]]
[[simple:Defender (football)]]
[[sk:Obranca (futbal)]]
[[sr:Одбрамбени играч (фудбал)]]
[[sv:Försvarare (fotboll)]]
[[th:กองหลัง]]
[[tr:Defans]]
[[uk:Захисник (футбол)]]
[[uz:Himoyachi]]
[[vi:Hậu vệ (bóng đá)]]
[[xmf:მათხილე (კუჩხბურთი)]]
[[zh:後衛 (足球)]]
[[zh-yue:後衞]]
[[zh-yue:後衞]]

Версия от 08:52, 15 март 2013

Позиции на играчите

Защитникът е футболист, който стои между полузащитниците (халфовете) и вратата на своя отбор. Левите и десните защитници се наричат бекове (лат. back - отзад, връщам се отзад).

Бековете свързват централните защитници с полузащитниците, а много често и полузащитниците с нападателите. Участват активно в атака за разлика от централните бранители, които рядко преминават центъра на терена.

При пряк свободен удар в "стената" участват централните защитници и централните халфове, а бековете стоят до гредите, за да изчистват топката при евентуално недобро отиграване на вратаря.

Както при всяко позиция във футбола, при липсата на дадено умение, то може да бъде компенсира с друго. Примерно ако централен защитник е висок 170 см, тоест липсва му ръст и физическо присъствие, то той може да компенсира това с отскок, борбеност и скорост.

Централен защитник

Централният защитник (ЦЗ) или стопер има за задача да спира противниковите играчи да атакуват вратата и да изчистват топката от наказателното поле. Както подсказва името, централният защитник играе в центъра на терена, непосредствено пред вратарското поле. Най-често се използват двама централни защитника, но в зависимост от избраната татктическа постройка, техният брой може да варира. Необходимите качества за отличен централен защитник са физическа здравина, ръст (по принцип централните защитници са с ръст над 180 см и са сред най-високите в отборите си), умела игра с глава, издръжливост, отскок, борбеност и предугаждане на движението на противника с цел отнемане на топката.

Либеро

Либерото (Л) или метач е защитник, който има по-универсални и с по-свободни функции (от ит. libero - свободен) от централния защитник. Основните му задачи са да подсигурява намиращите се пред него защитници и да изнася топката, когато я отнеме. Поради динамиката на играта тази позиция се счита за остаряла, защото от централния защитник вече се очаква да се включва и в атаката на отбора си, с което влиза в ролята на либеро. Един от модерните представители е Пепе, а едни от най-добрите либера са Франц Бекенбауер, Франко Барези, Матиас Замер и Гаетано Ширеа. Уменията, които трябва да притежават, освен тези на централния защитник, включват и дрибъл, извеждащо подаване и добър поглед върху играта.

Десен/ляв защитник

Десните и левите бекове (ДБ/ЛБ) са съответно в дясно и ляво на централния/централните защитници. Тяхната задача е да спират фланговите действия на съперника, а с развитието на играта и да пробиват в противниковото поле и да предоставят топки в наказателното поле. От тях се изисква да са с добра издръжливост, да умеят да отнемат топката, да притежават добро подаване и бързина. Изпълнението на тъчове най-често се изпълнява от крайните защитници.

Халф-бек

(ДХБ,ЛХБ) С прогреса на футбола и изискванията към играчите се изменя и ролята на бековете. В модерната игра тяхната роля се слива с тази на крайните полузащитници. От тях се изисква не само да подсигуряват защитните действият на своят отбор, но и активно да участват в атаката. Тази позиция е една от най-изискващите издръжливост и бързина, освен качествата нужни на десните/левите защитници и крилата. Сред най-добрите играчи, играли на този пост са Андреас Бреме, Карлос Алберто, Кафу, Вили Саньол, Хавиер Санети и Роберто Карлош.