Осцилоскоп: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 46 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q174320.
Ermax92 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 5: Ред 5:


Според своите функции осцилоскопите се делят на еднолъчеви, двулъчеви, двуканални еднолъчеви и двубазови двулъчеви.
Според своите функции осцилоскопите се делят на еднолъчеви, двулъчеви, двуканални еднолъчеви и двубазови двулъчеви.
'''Основни параметри'''
-Диапазон на изменение на константата C<sub>y</sub>, V/div - обикновено от 5 mV/дел до 10 V/дел.
-Диапазон на изменение на константата C<sub>x</sub>, s/div - обикновено от 0.01 μs/дел до 50 ms/дел.
-Честотна лента Δ<sub>f</sub>, MHz - определя се основно от горната гранична честота на амплитудно-честотната характеристика на усилвателите. Тя е различна за двата канала и за Y канала обикновено е около 10 MHz.
-Входно съпротивление на Y канал - в граници 0.5 до 2 MΩ.
-Входен капацитет на канал Y - зависи от съединителния кабел и е около 100 <sub>p</sub>F, а с подходящ накрайник може да се намали до 10 <sub>p</sub>F.
-Максималното допустимо напрежение на вход Y е от 30 V до 300 V.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 13:19, 17 януари 2014

Осцилоскоп

Осцилоскопът представлява инструмент за наблюдение изменението на електрическото напрежение във времето, а също и за измерване стойностите на това напрежение.

Осцилоскопът е най-разпространения уред за наблюдаване формата и измерване някои параметри на периодични трептения или непериодични електрически трептения. По своя принцип на работа той може да бъде оприличен на подобрена електронно-лъчева тръба (CRT). Посредством входен атенюатор, блок за синхронизация, хоризонтален и вертикален усилвател и генератор на линейно изменящо се напрежение, осцилоскопът изобразява горепосочените видове сигнали и дава възможност за промяна на даденото изображение в съответните пропорции на измервания сигнал.

Според своите функции осцилоскопите се делят на еднолъчеви, двулъчеви, двуканални еднолъчеви и двубазови двулъчеви. Основни параметри -Диапазон на изменение на константата Cy, V/div - обикновено от 5 mV/дел до 10 V/дел. -Диапазон на изменение на константата Cx, s/div - обикновено от 0.01 μs/дел до 50 ms/дел. -Честотна лента Δf, MHz - определя се основно от горната гранична честота на амплитудно-честотната характеристика на усилвателите. Тя е различна за двата канала и за Y канала обикновено е около 10 MHz. -Входно съпротивление на Y канал - в граници 0.5 до 2 MΩ. -Входен капацитет на канал Y - зависи от съединителния кабел и е около 100 pF, а с подходящ накрайник може да се намали до 10 pF. -Максималното допустимо напрежение на вход Y е от 30 V до 300 V.

Вижте също

Шаблон:Електроника-мъниче