Паническо разстройство: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Етикети: Визуален редактор Премахнати източници/бележки
Ред 25: Ред 25:
* Странен вкус и мирис в устата;
* Странен вкус и мирис в устата;


'''Паническите атаки'''<ref>http://insighting.eu/</ref> имат внезапно начало, обикновено достигат пик към 10та минута и приключват за около 30мин, но могат да бъдат и по- кратки (15 сек.) или циклични, понякога продължаващи с часове.
'''Паническите атаки '''имат внезапно начало, обикновено достигат пик към 10та минута и приключват за около 30мин, но могат да бъдат и по- кратки (15 сек.) или циклични, понякога продължаващи с часове.


Единична паническа атака '''не означава задължително паническо разстройство''', но често след като е възникнала такава, се изпада в порочен кръг и страхът от паническа атака води до нарастващо безпокойство. В някои от случаите се развива агорафобия и хората започват да избягват места или събития, които предизвикват паническа атака.
Единична паническа атака '''не означава задължително паническо разстройство''', но често след като е възникнала такава, се изпада в порочен кръг и страхът от паническа атака води до нарастващо безпокойство. В някои от случаите се развива агорафобия и хората започват да избягват места или събития, които предизвикват паническа атака.
Ред 43: Ред 43:
'''Не бива сами да се диагностицирате! Консултирайте се с лекар!'''
'''Не бива сами да се диагностицирате! Консултирайте се с лекар!'''


Ако тези упражнения не помогнат може да потърсите още, но знайте, че '''взимането на антидепресанти е сериозна стъпка, има нужда от консултация с лекар за пристъпването към нея!''' И помнете, че '''НИКОЕ''' лекарство не може да постигне '''ВАШИЯ УСПЕХ'''.
Ако тези упражнения не помогнат може да потърсите още, но знайте, че '''взимането на антидепресанти е сериозна стъпка, има нужда от консултация с лекар за пристъпването към нея!''' И помнете, че '''НИКОЕ''' лекарство не може да постигне '''ВАШИЯ УСПЕХ'''.[[Категория:Психотерапия]][[de:Panikattacke]][[en:Panic attack]][[es:Ataque de pánico]][[fr:Crise de panique]][[ko:공황 발작]][[is:Felmstursröskun]][[it:Attacco di panico]][[he:הפרעת פאניקה]][[hu:Pánikroham]][[nl:Paniekaanval]][[ja:パニック障害]][[no:Panikkangst]][[pl:Zespół lęku napadowego]][[pt:Ataque de pânico]][[fi:Paniikkikohtaus]][[sv:Panikångest]][[tr:Panik atak]][[yi:פאניק אטאקעס]]


[[Категория:Психотерапия]]

[[de:Panikattacke]]
[[en:Panic attack]]
[[es:Ataque de pánico]]
[[fr:Crise de panique]]
[[ko:공황 발작]]
[[is:Felmstursröskun]]
[[it:Attacco di panico]]
[[he:הפרעת פאניקה]]
[[hu:Pánikroham]]
[[nl:Paniekaanval]]
[[ja:パニック障害]]
[[no:Panikkangst]]
[[pl:Zespół lęku napadowego]]
[[pt:Ataque de pânico]]
[[fi:Paniikkikohtaus]]
[[sv:Panikångest]]
[[tr:Panik atak]]
[[yi:פאניק אטאקעס]]

Версия от 09:52, 12 август 2014

Паническото разстройство представлява повтарящи се епизоди на интензивен ирационален страх, паника или безпокойство, наречени панически атаки.

Симптоми:

  • тревожност за нещо;
  • Чувство, че нещо лошо има да се случи;
  • Желание за бягство(свързано с прилив на адреналин;
  • Чувство че губиш контрол, полудяваш, губиш разсъдъка си;
  • Чувство че умираш или получаваш инфаркт;
  • Чувство за нереалност (деперсонализация);
  • Промени в сърдечната дейност или пулса- ускорен сърдечен ритъм, палпитации;
  • Промени в дишането - недостиг на въздух, задух, ускорено дишане, хипервентилация;
  • Гръдна болка, дискомфорт, чувство на тежест в гърдите;
  • Замаяност, чувство за припадане (поради ниското кръвно налягане);
  • Гадене/ стомашни проблеми, Изтръпване/ втрисане/ потене;
  • Изтръпване (Вкочаняване) на крайниците, корема, врата и челюстта;
  • При вкочанена челюст не можете да казвате "р";
  • Студени крайници, рязко изтръпване, треперене на краката вечер при лягане;
  • Болки при местата, които са вкочанени (Възстановяване от прилива на адреналин);
  • Липса на апетит;
  • Слабост в краката;
  • Топли вълни;
  • Мускулни крампи (стегнатост в мускулите);
  • Киселини и повдигане (много рядко повръщане);
  • "Буца" в гърлото;
  • Странен вкус и мирис в устата;

Паническите атаки имат внезапно начало, обикновено достигат пик към 10та минута и приключват за около 30мин, но могат да бъдат и по- кратки (15 сек.) или циклични, понякога продължаващи с часове.

Единична паническа атака не означава задължително паническо разстройство, но често след като е възникнала такава, се изпада в порочен кръг и страхът от паническа атака води до нарастващо безпокойство. В някои от случаите се развива агорафобия и хората започват да избягват места или събития, които предизвикват паническа атака.

Панически атаки възникват при поне 10% от възрастните годишно, 2-3 пъти по-често при жените. При 2 до 3% от засегнатите се развива паническо разстройство. В Америка засегнатите са около 2,4 милиона.

Хипнотерапията е изключително ефективен метод за намаляване на честотата и силата на паническите атаки и за трайното им премахване

Начини за справяне с паническите атаки

Психотерапията е един от най-известните начини за справяне. Добре е хубаво да проучите терапевта си, за да сте сигурни, че ще има ефект. Също така има много упражнения за успокояване. Ще приложа някои от тях тук.

  • "Руско" упражнение : Поемете дълбоко дъх като се вдигате краката си на пръсти и ръцете се във въздуха. После рязко се спускате на долу. Някои хора го наричат "Заземяване". Целта е да се осъзнаете и да си върнете контрола над мислите.
  • Коремно дишане : Както се вижда от името му при него се диша с корема, и то бавно, като седнете или легнете с лице нагоре и се отпуснете.Ако не можете да дишате с корем се старайте да дишате дълбоко. Целта е да възстановите контрола над дишането и баланса на кислород (когато сте задъхани поемате прекалено много кислород и това ви замайва).
  • "Бръмченето на пчелата" : Запушвате ушите си, докосвате езика си с небцето и със затворена уста издавате звука "м" продължително. Това създава вибрации, които успокояват.
  • Изготвяне на план за възстановяване : Може да си изготвите програма за справяне с паническото разстройство – това включва задължително план за спортуване, много работа оптимистично мислене. Може да видите такава програма в интернет за пример или да използвате готова такава.

Не бива сами да се диагностицирате! Консултирайте се с лекар!

Ако тези упражнения не помогнат може да потърсите още, но знайте, че взимането на антидепресанти е сериозна стъпка, има нужда от консултация с лекар за пристъпването към нея! И помнете, че НИКОЕ лекарство не може да постигне ВАШИЯ УСПЕХ.