Антагонизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Антагонизъм''' (от [[гръцки]] ''ανταγωνισμός'' - [[спор]], [[борба]]) е една от формите на противоречие характеризираща се е остра непримирима [[борба]] между враждебни сили и тенденции, между противоположни възгледи и интереси.
'''Антагонизъм''' {гр.antagonisma „борба“}

'''1'''.Непримиримо противоречие и борба поради противоположни интереси, възгледи и пр.;вражда.
== Религиозен антагонизъм ==
'''2'''.Една от формите на противоречие, характеризираща се с най-изострена борба на непримиримо враждебни тенденции, сили, общетвени класи, която неизбежно довежда до такъв начин на разрешаване на противоречието, какъвто е революцията.
Нетърпимостта и противопоставянето на [[религия|религиите]] води до религиозен антагонизъм: [[християнство|християни]] срещу [[мюсюлманство|мюсюлмани]], [[протестант]]и срещу [[католик|католици]], [[мюсюлманство|мюсюлмани]] срещу [[юдаизъм|юдеи]]. Подобен антагонизъм съществува и между поддържниците на идеята за [[еволюцията]] и тези за съзидаването.
{{микромъниче|16:53, 19 май 2007 (UTC)}}

== Антагонизъм в марксизма (класова борба) ==
До [[Маркс]] [[класова борба|класовата борба]] се счита за случайно [[явление]]. В [[исторически материализъм|историческия материализъм]] деленето на [[общество]]то на класи според отношението им към средствата за производство е закономерност, определена от обществено-икономическата формация.<ref>[http://www.marxists.org/russkij/marx/1848/manifesto.htm Манифест Коммунистической партии К.Маркс - Ф.Энгельс (1848)]</ref>
[[Карл Маркс]] счита, че буржоазните капиталистически отношения се явяват последната антагонистична форма на обществения процес на производство.<ref>Маркс К. и Энгельс Ф., Соч., 2 изд., т. 13, с. 7</ref>), а [[Ленин|В. И. Ленин]] отбелязва, че антагонизмът и противоречието са две различни неща и че при социализма първото ще изчезне, а второто ще остане. <ref>Ленинский сб. XI, 1929, с. 357)</ref>.
[[Категория:Философия]]
[[en:Antagonism]]
[[ru:Антагонизм]]

Версия от 22:50, 19 май 2007

Антагонизъм (от гръцки ανταγωνισμός - спор, борба) е една от формите на противоречие характеризираща се е остра непримирима борба между враждебни сили и тенденции, между противоположни възгледи и интереси.

Религиозен антагонизъм

Нетърпимостта и противопоставянето на религиите води до религиозен антагонизъм: християни срещу мюсюлмани, протестанти срещу католици, мюсюлмани срещу юдеи. Подобен антагонизъм съществува и между поддържниците на идеята за еволюцията и тези за съзидаването.

Антагонизъм в марксизма (класова борба)

До Маркс класовата борба се счита за случайно явление. В историческия материализъм деленето на обществото на класи според отношението им към средствата за производство е закономерност, определена от обществено-икономическата формация.[1] Карл Маркс счита, че буржоазните капиталистически отношения се явяват последната антагонистична форма на обществения процес на производство.[2]), а В. И. Ленин отбелязва, че антагонизмът и противоречието са две различни неща и че при социализма първото ще изчезне, а второто ще остане. [3].

  1. Манифест Коммунистической партии К.Маркс - Ф.Энгельс (1848)
  2. Маркс К. и Энгельс Ф., Соч., 2 изд., т. 13, с. 7
  3. Ленинский сб. XI, 1929, с. 357)